Zmierz się ze swoim strachem. W 3 krokach
<< Wróć do listy

Zmierz się ze swoim strachem. W 3 krokach

Czy jest w Twoim życiu jakaś rzecz, której się boisz? Np. Co będzie jeśli zwolnią Cię z pracy i nie będziesz miał pieniędzy na spłatę kredytu? Co będzie jeśli rozstanę się z moim partnerem? Co pomyślą o mnie moi znajomi, gdyby się dowiedzieli, że oglądam TVP info? Jeśli masz coś, co powoduje w Tobie strach, to dzisiaj pokażę Ci sposób na to, żeby się z nim zmierzyć.


Odczuwanie lęku i snucie czarnych scenariuszy, może być przyczyną obniżenia jakości całego Twojego życia. Trudno cieszyć się z tego co masz, jeśli w głowie ciągle masz wizje tego co może pójść nie tak. Zauważ, że to jest problem, z którym nie możesz się zmierzyć w tu i teraz, bo nie występuje w rzeczywistości – ale tylko i wyłącznie w Twojej głowie.
 


Dla kontrastu, są problemy, z którymi możesz się zmierzyć w tu i teraz, i które najczęściej w cale nie są przerażające. Nawet gdybyś wylądował pod mostem, bo straciłeś pracę i bank zabrał Ci mieszkanie, to masz przed sobą konkretne wyzwanie: „Jest Ci zimno – szukasz sposobu, żeby się ogrzać”. Jesteś głodny – szukasz czegoś do jedzenia. Ale co zrobisz, kiedy boisz się, że ktoś coś złego sobie o Tobie pomyśli?
Wtedy musisz zmierzyć się ze swoim strachem. Jak to zrobić? Używają jednego z najpotężniejszych narzędzi jakie masz do dyspozycji – swojej wyobraźni. Zrób to w trzech krokach:
 

1. Uświadom sobie czego się boisz. Czasami lęk jest podświadomy i nawet do końca nie zdajesz sobie sprawy, że jesteś nerwowy i zestresowany. Usiądź wygodnie i zadaj sobie pytanie: Czego najbardziej się boję? Dopiero, kiedy zaczniesz być świadomy swojego lęku, będziesz mógł coś z nim zrobić. Włącz teraz pauzę i zastanów się nad tym. Jeśli chcesz, podziel się tym w komentarzu pod filmem.
 


2. Zaakceptuj to, że się boisz. Nie jesteś przez to gorszy. To zupełnie normalne. Nie próbuj walczyć z tym uczuciem i wmawiać sobie, że jest inaczej. W praktyce im bardziej z tym walczysz, tym bardziej spięty będziesz. Akceptacja swoich emocji to bardzo ważny krok.
 

3. Zmierz się ze swoim strachem w swojej wyobraźni. Usiądź wygodnie i wyobraź sobie, że stało się dokładnie to, czego tak bardzo się boisz. Np. Usłyszałeś od swojego szefa, że zwalnia Cię z pracy. Jednak, pamiętaj, że to tylko Twoja wyobraźnia.


Tutaj masz dużo większą władzę nad tym co się z Tobą dzieje. Wyobraź więc sobie, że mimo tej wiadomości czujesz pełną akceptację tego co się dzieje. Wyobraź sobie swój spokój w takiej sytuacji. Na początku może to być trudne, więc daj sobie na to chwilę i nie poddawaj się od razu.
 

Słyszysz hasło: „Jesteś zwolniony”, a wewnątrz siebie mówisz: „Ok. Luz. Poradzę sobie”. Jeśli za tym idzie jeszcze głębszy lęk wyłap go i również się z nim zmierz.
Np. wyobraź sobie, że bank zabrał Ci mieszkanie. Ale w swojej wyobraźni ze spokojem oddajesz klucze. Zastanawiasz się co z teraz możesz zrobić. Gdzie pójdziesz? Jakie będą opcje?
 

Jeśli dodatkowym lękiem jest też to co sobie o Tobie pomyślą inni ludzie, również się z tym zmierz. Wyobraź sobie, że np. Twoi rodzice mówią Ci wprost: „A nie mówiliśmy!? Nie trzeba było brać tego kredytu”. A ty słysząc te słowa ciągle masz w sobie spokój i zrozumienie.


Jeśli lęk, z którym chcesz się zmierzyć jest duży i głęboki, to wracaj do tego ćwiczenia regularnie i za każdym razem świadomie oswajaj się z tymi obrazami i znajduj w sobie nowe pokłady akceptacji i spokoju – przynajmniej w swojej wyobraźni.
 


To ćwiczenie sprawi, że to czego się tak bardzo boisz, nie będzie już dla Ciebie takie nieznane. Pomoże Ci też odkryć, że część lęków, które masz tak naprawdę jest zupełnie bezpodstawnych i w praktyce doskonale sobie z nimi poradzisz. Ale nie wiesz tego, dopóki się z tym nie zmierzysz.
 

Jeśli ten film miał dla Ciebie wartość, to gwarantuję, że będziesz wręcz zachwycony moim 30sto dniowym kursem świadomości i głębokiej pewności siebie, który znajdziesz na stronie kursy.jakzdobywac.pl. To 30sto dniowy trening, który sprawi, że pozbędziesz się leków i stresu i zupełnie inaczej zaczniesz patrzeć na świat. Zerknij już teraz na kursy.jakzdobywac.pl

Do następnego razu
Robert Marchel
Zbliża się Webinar: "Znajdź kobietę / faceta marzeń"
0 Dni
0 Godzin
0 Minut
0 Sekund