Zacznij się wysypiać. 6 prostych zasad
<< Wróć do listy

Zacznij się wysypiać. 6 prostych zasad

Chcesz się w końcu wysypiać i wstawać wypoczęty? Każdego dnia? Bez względu na to ile czasu poświęcasz na swój sen, prawdopodobnie w tej kwestii popełniasz sporo błędów i możesz to robić znacznie efektywniej.

Poznaj 4 zasady, które sprawią, że będziesz bardziej wypoczęty.


1. Zacznij chodzić spać dokładnie o tej samej porze. To jest jedna z najważniejszych zasad. Nic się nie stanie, jeśli czasem zrobisz od tego wyjątek, ale jeśli Twój rytm spania polega na tym, że codziennie chodzisz spać o innej porze, raz o 23.00 a raz o 2.00 w nocy, to Twój organizm nie może złapać zdrowego rytmu spania, który uwielbia.Jeśli złapiesz taki stały rytm, to Twoje ciało automatycznie będzie przygotowane do snu o standardowej godzinie i dzięki temu dużo łatwiej zaśniesz.


Dzięki tej strategii łatwiej będzie Ci także zawsze wstawać o dokładnie tej samej godzinie i dzięki temu być znacznie bardziej wypoczętym.


Oczywiście chodzenie spać o tej samej porze to pewne wyzwanie i wymaga samodyscypliny i organizacji.


Jak to zrobić? Ustaw sobie dwa budziki na wieczór. Jeden, który przypomni Ci, że np. za 15 minut pora szykować się do snu i zacząć kończyć wszystkie sprawy, nad którymi właśnie sobie siedzisz. I drugi, jako nieprzekraczalny sygnał, po którym natychmiast idziesz przygotować się do snu.


2. Co najmniej pół godziny przed snem nie narażaj się na niebieskie światło – czyli najczęściej światło z Twojego telefonu, telewizora, czy komputera. Niebieskie światło informuje Twój mózg, że jest środek dnia, dlatego blokowana jest produkcja melatoniny – hormonu, bez którego ciężko będzie Ci zasnąć.Dobrym sposobem jest wyrobienie sobie wieczornego nawyku, który odciągnie Cię od wszelkich ekranów emitujących niebieskie światło np. czytanie książki, rozmowa z partnerem albo medytacja.


3. Nie oszczędzaj na śnie i najlepiej śpij co najmniej 7 godzin. Trudno będzie Ci się wypocząć i porządnie się zregenerować śpiąc krócej.


Jednak jeśli nie wykonujesz ciężkiej fizycznej pracy, albo nie prowadzisz jakichś intensywnych treningów, to spanie powyżej 8 godzin nie przyczyni się do tego, żebyś był bardziej wypoczęty. Może to być czysta strata czasu.4. Przewietrz porządnie pomieszczenie przed snem. Świeże powietrze i odrobinę niższa temperatura niż w ciągu dnia, sprawi, że Twój sen będzie dużo zdrowszy, a Ty dzięki temu lepiej wypoczniesz. Nie ma nic gorszego niż budzenie się w gorącym dusznym pomieszczeniu.


5. Nie używaj nastawiaj niezliczonej ilości drzemek na swoim budziku. To powszechny błąd, który obniża jakość twojego snu.


Jeśli codziennie nastawiasz budzik na 6.00, a potem przez godzinę wyłączasz 5 minutowe drzemki i ostatecznie wstajesz o 7.00, to drastycznie obniżyłeś jakość ostatniej godziny snu i w zamian nic nie zyskałeś. Zamiast tego lepiej nastaw budzik na 6.50 z jedną 10 - minutową drzemką.


6. Zadbaj o to, żeby w Twoim pokoju było jasno, kiedy się obudzisz. Nie ma nic gorszego niż wstawanie w zimie, kiedy na zewnątrz jest jeszcze ciemno. Nie funduj sobie takiej wiecznej zimy poprzez szczelnie zasłonięte grube zasłony czy rolety.
Do następnego razu
Robert Marchel

 
470.00 zł
  • Wprowadzaj trwałe zmiany metodą małych kroków;
  • Pracuj nad 5 dziedzinami życia, by uzyskać życiową równowagę;
  • Odbierz dostęp do 52 nagrań wideo + 12 webinarów.
Zbliża się Webinar: "Znajdź kobietę / faceta marzeń"
0 Dni
0 Godzin
0 Minut
0 Sekund