wiara 4 pytania które musisz sobie zadać
<< Wróć do listy

Wiara. 4 Pytania, Które Musisz Sobie Zadać

Chcesz więcej wiedzy?
Zapisz się na BEZPŁATNE Szkolenie Online:
Religia potrafi być dominującą częścią ludzkiego życia, dlatego warto podejść do tego tematu z jak największą świadomością. Dzisiaj przedstawiam Ci 4 pytania na temat wiary, które każdy powinien sobie zadać.

1. Czy wiara jest dobra?

Jeżeli należysz do kościoła katolickiego, to na pewno pierwszą odpowiedzią jest stanowcze TAK. To jest coś dobrego. W nowym testamencie jest nawet przypowieść o niewiernym Tomaszu, który nie chciał uwierzyć, że Jezus zmartwychwstał dopóki go nie zobaczył. Pada cytat: „Błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli.” Ale w tym miejscu zachęcam, żeby zastanowić się nie nad samą wiarą Chrześcijańską, ale w ogóle nad wierzeniem w coś. Czy równie błogosławieni są Ci którzy uwierzyli Mahometowi? Albo głównemu prorokowi Mormonów Josephowi Smithowi ?

Czy kiedy spotkasz przedstawiciela jakiejś sekty, który będzie Ci głosił swoje prawdy, to czy lepiej dla Ciebie będzie, jeżeli będziesz w to wierzył? Czy może lepiej jest kwestionować to co słyszysz?

Wszyscy przywódcy religijni są zgodni co do jednej rzeczy. Wszystkie obecne na świecie religie nie mogą jednocześnie mieć racji. Jezus i Kriszna nie mogą jednocześnie być bogami. Żydzi i Chrześcijanie nie mogą jednocześnie mieć racji, bo głoszą różne idee. Zatem każda religia żyje w przekonaniu, że tylko oni mają racje. Każda religia wymaga wiary. W każdej wiara jest wielką cnotą. Pytanie jednak brzmi, czy jako Chrześcijanin, uważasz, że muzułmanie są cnotliwi przez to, że wierzą w to co mówi im ich religia? Czy może lepiej by było, gdyby wszystko kwestionowali?2. Czy zastanawiałeś się kiedyś skąd wzięła się Twoja wiara?

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się dlaczego wierzysz w to co wierzysz? Czy jesteś Chrześcijaninem dlatego, że pewnego dnia przeczytałeś pismo święte, zachwyciłeś się naukami moralnymi, które z niego płyną?

Czy może wierzysz w to co wierzysz, przede wszystkim dlatego, że urodziłeś się w takim, a nie innym społeczeństwie? Dlatego, że rodzice i reszta społeczeństwa od dziecka mówili Ci o Chrystusie? Czy myślisz, że gdybyś urodził i wychował się w Indiach, w bardzo religijnej hinduskiej rodzinie i pewnego dnia trafił na pismo święte, to nagle zmieniłbyś się w Chrześcijanina?

Bez względu na to, jakiego wyznania jesteś, ani jak silna jest Twoja wiara, musisz stawić czoło faktu, że wierzysz w to co wierzysz, nie dlatego, że przesłanie, które niesie religia jest genialne, ale dlatego, że urodziłeś się w takich, a nie innych okolicznościach.


3. Czy swoją wiarę opierasz na cudownych uzdrowieniach?

Jeżeli żyjesz w Polsce i jesteś otoczony przez katolików to możesz mieć wrażenie, że cudowne uzdrowienia mają miejsce tylko za sprawą modlitwy do Jezusa lub katolickich świętych. Ale prawda jest taka, że uzdrowienia mają miejsce na całym świecie. Uzdrowienia doznaje część ludzi, którzy modlą się zarówno do Chrystusa jak i do Kriszny. Część tych, którzy z ogromną nadzieją na uzdrowienie pielgrzymują zarówno do Mekki jak i do Częstochowy.

Zatem modlitwy, a raczej wiara w to, że zostaniesz wysłuchany może uzdrowić nieuleczalną chorobę w krótkim czasie – i to nie zależnie do jakiego boga się modlisz. Tylko czy w takim razie uzdrowienia są dowodem na słuszność jakiejś wiary, albo chociaż boskiej interwencji? Czy może chodzi tam o coś innego? Jak to się dzieje, że bóg czasami wysłuchuje próśb ludzi, którzy mają raka, ale uparcie ignoruje modlitwy ABSOLUTNIE WSZYSTKICH osób z amputacjami, o to, żeby odrosła im kończyna?


4. Czy swoją wiarę opierasz na historiach o demonicznych opętaniach?

Opętania to zjawisko, którego przypadki są zgłaszane niemal na całym świecie. Ale wystarczy poszperać trochę w internecie, żeby odkryć, że nie tylko katoliccy księża potrafią wyrzucać demony. Tak samo skutecznie w tym zakresie są żydzi, muzułmanie, czy hindusi. Co więcej opętania zdarzają się często tym najmocniej wierzącym osobom i jednocześnie praktycznie się nie zdarzają wśród pewnych swoich poglądów ateistów. Czy w świetle tych faktów rzeczywiście historie o opętaniu mogą być potwierdzeniem Twojej wiary?

Kiedy jakieś 8 lat temu dotarła do mnie filozofia kwestionowania wszystkich swoich przekonań, byłem wtedy bardzo mocno wierzącym katolikiem i na początku byłem oburzony tym, że można kwestionować wiarę, nauczanie kościoła, albo choćby fakt, ze pismo święte to księga natchniona przez Boga.

Ale szybko dotarło do mnie, że kwestionowanie zawsze jest dobre. Jeżeli to co kwestionuje, okaże się prawdą, to tym mocniej będę w to wierzył i przynajmniej będę dobrze wiedział dlaczego. Jeżeli okaże się, że to był fałsz – to tym lepiej, że to zakwestionowałem, bo dowiedziałem się prawdy.

I tylko do tego w tym filmie zachęcam – bo świat nie potrzebuje więcej wiary, ale więcej wątpliwości. Gdyby wszyscy ludzie uparcie kwestionowali swoje wierzenia, to dzisiaj nie byłoby ISIS, nie byłoby tych wszystkich zamachów na tle religijnym czy odrąbywania głów. I oczywiście łatwo mówić jest do kogoś, że powinien coś bardziej kwestionować, ale w tym przypadku zawsze warto zacząć od siebie.

Robert Marchel

Pobierz nagranie

 

Chcesz informacje o nowych filmach prosto na maila?
TEST SATYSFAKCJI ŻYCIOWEJ
0.00 zł
  • Płytka vs. głęboka pewność siebie;
  • Redukcja stresu, strachu i lęku;
  • Pełna świadomość w każdej sytuacji;
97.00 zł
  • Zbuduj głęboką pewność siebie;
  • Mocniej przyciągaj płeć przeciwną;
  • Maksymalnie zredukuj strach i stres;
Zbliża się BEZPŁATNY Webinar: "4 Kroki do Głębokiej Pewności Siebie"
0 Dni
0 Godzin
0 Minut
0 Sekund