Trzy sładniki miłości
<< Wróć do listy

Trzy sładniki miłości

O ile nie jesteś poetą, to pewnie niezbyt często zastanawiasz się nad tym: „Czym jest miłość?”. A nie słusznie. Bo zwłaszcza odpowiedź na pytanie, jakie czynniki składają się na to uczucie, które nazywamy miłością, może rzucić zupełnie inne światło na to jak wygląda Twój związek, w jakiej jest fazie i nad czym najlepiej warto popracować. Na tym filmie przedstawię Ci koncepcję Roberta Sternberga dotyczącą 3 składników miłości.

 

Pierwszym składnikiem, który opiszę jest namiętność. Składają się na nią silne emocje związane z pożądaniem seksualnym, ekscytacją przed kolejnym spotkaniem czy radością związaną ze wspólnym spędzaniem czasu. Ale z namiętnością wiążą się też nieprzyjemne emocje, takie jak zazdrość czy tęsknota. Cechą charakterystyczną namiętności, jest to, że gwałtownie rośnie od samego początku związku – najczęściej skutkując intensywną i krótką fazą zakochania – a potem równie gwałtownie opada. Jest to zupełnie normalne zjawisko, które dotyczy 100% relacji. Nie da się przeżywać stanu intensywnego zakochania non stop. Byłoby to zresztą fatalne w skutkach na dłuższą metę. Ciągłe gonienie za takim stanem można nazwać pułapką namiętności – i nagrałem na ten temat osobny film.

 

Związki bardzo szybko kończyłyby się, gdyby nie kolejny dużo trwalszy składnik miłości, jakim jest intymność. To inaczej bliskość lub po prostu przyjacielska więź, która z czasem rodzi się między partnerami. Poczucie, że się szanujemy i możemy sobie ufać. Możemy na sobie polegać i o wszystkim sobie powiedzieć. Oprócz tego, że się kochamy, jesteśmy także dobrymi przyjaciółmi.

Dynamika wzrostu intymności jest łagodna. Powoli rośnie na początku związku, a potem z czasem najczęściej niestety opada. Związki najczęściej kończą się nie dlatego, że kończy się wysoki poziom namiętności – bo to jest nieuniknione, ale dlatego, że między partnerami brakuje przyjacielskiej więzi. Po latach zaczynamy żyć bardziej obok siebie niż ze sobą.

 

Trzecim czynnikiem miłości jest zaangażowanie, lub inaczej zobowiązanie. To są wszystkie przekonania na temat związku i decyzje, które sprawiają, że związek jest trwały. Pokazywanie się z partnerem wśród rodziny i znajomych. Przysięga małżeńska, posiadanie razem dzieci, „no i przede wszystkim” kredyt na mieszkanie. Innymi słowy, zaangażowanie to świadoma chęć bycia z drugą osobą, poparta często logicznymi argumentami, a nawet bilansem zysków i strat.

Jak się okazuje zaangażowanie jest najbardziej stabilnym elementem związku. Zobowiązanie często nie jest umniejszone nawet wtedy, kiedy w danej relacji zupełnie wypaliły się już zarówno namiętność, jak i intymność. Wtedy relacja przechodzi w ostatnią przed rozpadem fazę związku pustego – która w praktyce może trwać bardzo długo – dotąd aż co najmniej jedna ze stron uzna, że jednak korzystniej będzie zakończyć tą relację.

 

Jeśli chcesz, żeby Twój związek był trwały i żywy jak najdłużej, skup się na tym, żeby budować w swojej relacji przyjacielską więź ze swoim partnerem. O tym jak to robić, mówiłem dość obszernie, na moim kursie: „Jak budować i naprawiać związek”, który znajdziesz na stronie kursy.jakzdobywac.pl. Zajrzyj tam już teraz.
Robert Marchel

 

Zbliża się godzinne Szkolenie Online: "4 poziomy pracy nad związkiem"
0 Dni
0 Godzin
0 Minut
0 Sekund