Terapia małżeńska. Kiedy warto, a kiedy nie
<< Wróć do listy

Terapia małżeńska. Kiedy warto, a kiedy nie

Zacznijmy od tego, że terapia z reguły nie ma sensu, jeśli w waszym związku jest już bardzo źle. Bardzo mocno złamałeś równowagę uczuć na swoją niekorzyść i tak naprawdę tylko Ty się starasz, a Twój partner jest już bardzo obojętny.


W takiej sytuacji naciskanie na pójście na terapię małżeńską będzie kolejnym okazaniem zainteresowania, dalszym przytłaczaniem swojego partnera i stawianiem go w sytuacji, w której on nie chce być – najczęściej zresztą taka osoba nie zgodzi się na terapię.


Gdyby jednak nawet Twój partner się na to zgodził i pojawił się na takiej rozmowie, to skuteczność konsultacji może być bardzo niewielka – bo do zmian potrzebna jest dobra wola dwóch stron.


Jeśli więc liczysz, że zabierzesz swojego mężczyznę czy kobietę na rozmowę z ekspertem po to, żeby jakaś osoba autorytetem, wytknęła mu błędy… To możesz się przeliczyć. Gdyby do głębokiej zmiany potrzebne było wyłącznie wytknięcie błędów, to wszyscy bylibyśmy aniołami – bo przecież większość ludzi ciągle nawzajem sobie te błędy wytyka.Żeby w związku nastąpiła znaczna poprawa, nie jest potrzebna wyłącznie informacja zwrotna o tym co tamta osoba robi źle. Najważniejsze jest dotarcie do sedna problemu, czyli odkrycie co spowodowało, że się od siebie odsunęliście – i wyeliminowanie tych przeszkód.


Praktyka pokazuje, że najłatwiejszym wyjściem z trudnej sytuacji jest skupienie się na przeanalizowaniu swojego zachowania i zastanowieniu się co ja robię źle, że mój partner się odsunął. Najczęściej są to zachowania, z których sami do końca nie zdajemy sobie sprawy.

Dlatego dużo lepszym wyjściem w takiej trudnej związkowej sytuacji jest indywidualna konsultacja ze specjalistą od relacji i wypracowanie zmian we własnym zachowaniu, które sprawią, że równowaga uczuć z czasem będzie wracała do normy i partner zacznie się na nowo starać. W ciężkich przypadkach może być wręcz kluczowe, żeby Twój partner nie wiedział, że zdecydowałeś się na takie indywidualne konsultacje.


Natomiast terapia małżeńska jak najbardziej ma sens, przede wszystkim wtedy, jeśli oboje chcecie dbać o swój związek. To jest krytycznie ważny czynnik. Dopiero wtedy będzie możliwe wypracowanie rozwiązania problemu – bez względu na to, jaki on by nie był.


Najlepiej sprawdza się to w przypadku poprawy komunikacji – bo to właśnie komunikacja jest głównym problemem w większości związków i poprawa tego czynnika może zmienić bardzo dużo.
Wybierając terapeutę warto zwrócić się nie do dowolnego najbliższego psychologa, ale do osoby, która specjalizuje się właśnie w terapii par.


Oczywiście ja sam również prowadzę takie konsultacja zarówno dla par, jak i indywidualnie – dla ludzi na całym świecie przez telefon lub na skype. Jeśli chcesz skorzystać z mojej pomocy to moją ofertę konsultacji znajdziesz na stronie jakzdobywac.pl w dziale produkty.

Do zobaczenia.
Robert Marchel

Zbliża się godzinne Szkolenie Online: "4 poziomy pracy nad związkiem"
0 Dni
0 Godzin
0 Minut
0 Sekund