Największy sekret trwałej życiowej zmiany
<< Wróć do listy

Największy sekret trwałej życiowej zmiany- O nie…
- Co o nie? Co się stało Janusz?
- Dzisiaj jest 14 maja, tak?
- No tak? I co z tego?
- Właśnie dzisiaj miałem ważyć 20kg mniej i być na zupełnie zdrowej diecie…
- Ha! Nic nowego. Który to już raz miałeś być chudszy?
- Przestań. Tym razem naprawdę miało się udać. Zapisałem sobie konkretny cel, miałem silną motywacje i ciągnąłem przyjemnie małymi krokami do przodu… Ale wypadła mi seria nadgodzin i jak zwykle wszystkie plany pies chędożył.
- Daj spokój. Zobaczysz, wakacje tylko migną, więc co się będziesz przejmował. Zresztą, jakie wakacje, i tak wyjedziesz gdzieś może max na 2 tygodnie. Lepiej się 2 tygodnie wstydzić niż cały rok się katować.


To już jest trzeci film minikursu zarządzania życiem. W pierwszym mówiłem o 5 najważniejszych zasadach wyznaczania celów, w drugim o 4 największych błędach motywacji, a dzisiaj zdradzę Ci największy sekret trwalej życiowej zmiany, żebyś tak jak Janusz nie poddawał się zbyt szybko, nawet jeśli po drodze pojawią się przeszkody.Jak myślisz, czy gdyby Tobie wypadł jakiś mega pracowity okres w pracy, to czy z tego powodu zrezygnowałbyś z mycia zębów? A może z codziennego prysznica? Po czym tak jak Janusz, z przytoczonej historii ockniesz się w pewnym momencie i zorientujesz, że od miesiąca się nie myłeś i nie zrealizowałeś swojego celu? W takim razie dlaczego, jakoś nigdy nie zapominamy o tych podstawowych czynnościach, a tak łatwo jest zapomnieć np. o codziennych nawet krótkim ćwiczeniach, regularnej nauce angielskich słówek, czy czytaniu książek? Przecież kąpanie się też jest czasochłonne?

Odpowiedzią są nawyki. Myjesz zęby dwa razy dziennie, bo wyrobiłeś sobie taki nawyk i już się nawet nie zastanawiasz czy powinieneś je myć, jak ważne jest to dla Twojego zdrowia i jak bardzo będzie się to podobało innych. Po prostu jest to całkowicie automatyczna czynność – tak jak wchodzenie na FB, kiedy siadasz na sedes.

Być może o tym nie wiedziałeś, ale masz mnóstwo nawyków, lub inaczej automatycznych czynności, które odpalają się w pewnych sytuacjach i których często nawet nie jesteś świadomy. Nawyki to potężna siła, która może działać przeciwko Tobie, jeśli są złe. Lub na Twoją korzyść, jeśli Twoje nawyki są dobre. Jeśli dobrze zdefiniujesz i zaplanujesz swój cel, rozbijesz go na małe kroki, będziesz unikał wszystkich błędów, a do tego oprzesz go na pętli nawyku, to motywacja nie będzie Ci już potrzebna i dużo dużo łatwiej będzie Ci faktycznie osiągnąć swój cel.Zacznijmy od tego, że pętla nawyków jest zbudowana podobnie do cepa –z trzech części. Tylko zamiast przed-cepia, wśród-cepia i za-cepia, jest po pierwsze czynność odpalająca nawyk, po drugie samo zachowanie, które nas interesuje i po trzecie nagroda, którą sobie przydzielamy za to zachowanie.

Nieświadomym nawykiem może być więc zrobienie sobie kawy czy herbaty tuż po przebudzeniu.
Gdzie czynnością początkową jest np. poranne wyjście z łazienki, zachowaniem właściwym zaparzenie kawy, a nagrodą pierwszy łyk pysznego napoju.
Świadomym dobrze zaplanowanym nawykiem, może być wyjście na trening tuż po pracy. Gdzie czynność początkowa to odłożenie do zmywarki kubka z kawą,  zachowanie właściwe to zabranie rzeczy i wyjście na siłownie, czy zmiana ubrania i rozpoczęcie treningu w domu, a nagroda to np. odhaczenie w dzienniku kolejnego udanego treningu i satysfakcja, która z tego płynie.Największą uwagę w tym przypadku warto zwrócić na dobre zaplanowanie czynności początkowej, bo to tutaj możesz popełnić najwięcej błędów. Powinna być bardzo konkretna i musi być bezpośrednio przed tym zachowaniem na którym Ci zależy.

Mam nadzieję, że ta wiedza będzie dla Ciebie przydatna i zastosujesz ją w praktyce – najlepiej od razu – bo jeśli nie, to bardzo mi przykro, ale właśnie zmarnowałeś kilka minut swojego życia. To wszystko co przekazałem Ci w tej serii 3 filmów, to zaledwie fragment tego, czego możesz się dowiedzieć na temat wprowadzania trwałych życiowych zmian, dlatego już teraz zapraszam Cię do zapisania się na mój kurs Rok Zmian. Sprzedaż kursu zamknęliśmy pod koniec stycznia, ale ze względu na duże zainteresowanie kursem i liczne maile postanowiłem jeszcze raz otworzyć zapisy do środy 24 maja.

Zapisując się na kurs co tydzień dostaniesz ode mnie krótki film z sugestiami zmian do wprowadzenia na jednej z 5 najważniejszych dziedzin życia, a do tego raz w miesiącu spotykamy się na szkoleniu online, na którym zawsze jest dawką bardzo praktycznej wiedzy. Koszt udziału w pierwszym miesiącu kursu Rok Zmian, to tylko 1zł – bez żadnych zobowiązań, i to da Ci możliwość zobaczenia 5 pierwszych nagrań i wzięcia udziału w jednym z najważniejszych webinarów z całego kursu. Wejdź na stronę rokzmian.pl i zobacz więcej szczegółów.

Pamiętaj, że masz czas tylko do 24 maja. Potem zarówno cały minikurs, jak i możliwość zapisu na Rok Zmian, zniknie bezpowrotnie.

Pozdrawiam,
Robert Marchel
 
 

Pobierz wersję audio
470.00 zł
  • Wprowadzaj trwałe zmiany metodą małych kroków;
  • Pracuj nad 5 dziedzinami życia, by uzyskać życiową równowagę;
  • Odbierz dostęp do 52 nagrań wideo + 12 webinarów.
Zbliża się Webinar: "Znajdź kobietę / faceta marzeń"
0 Dni
0 Godzin
0 Minut
0 Sekund