Największa przeszkoda samodzielnego myślenia
<< Wróć do listy

Największa przeszkoda samodzielnego myślenia


Opieranie się na wiedzy ekspertów i znanych ludzi jest łatwe i wygodne, i właśnie dlatego to jest bardzo niebezpieczny autorytet. Być może Ci ludzie rzadziej się mylą niż autorytet większości, ale jeżeli wyłączysz swoją czujność, to nadal możesz skończyć z bezkrytycznie przyjętymi fałszywymi ideami, które nigdy nie były Twoje. Poza tym eksperci, nawet Ci którym najbardziej ufasz, mylą się częściej niż myślisz – ale nie odkryjesz tego, dopóki nie zastosujesz podejścia, które Ci proponuję.

 

Ja sam dla wielu ludzi jestem ekspertem w dziedzinie relacji damsko-męskich, ale mocno przestrzegam przed łykaniem wszystkiego co mówię, a nawet przeciwnie, radzę wszystko kwestionować i sprawdzać w praktyce.

Równie niebezpiecznym autorytetem są badania i statystyki. Tutaj też wygodnie jest wierzyć, we wszystko co jest napisane, ale często badania są robione niedbale, wnioski z nich są błędne, a statystki przekłamane.

Dlatego za każdym razem, kiedy zdobywasz jakąś nową wiedzę, która wydaje Ci się sensowna, podejdź do niej z otwartym umysłem, ale nigdy nie traktuj jej jako coś pewnego. Traktuj to raczej jako tymczasową teorie, za którą podążasz, ale która w każdej chwili może być obalona.

Z takim podejściem zawsze będziesz bliżej prawdy. Pozbędziesz się szkodliwych idei, które żądzą Twoim życiem. Będziesz robił to co sam chcesz, a nie to czego inni od Ciebie oczekują. Dopiero z takim podejściem będziesz w stanie stać się pionierem w swojej dziedzinie, bo prawie każdy wielki odkrywca, zanim doszedł do czegoś, najpierw musiał odkryć błędne idee, które wcześniej były powszechne i które go ograniczały.  

Robert Marchel
Pobierz nagranie

 

Zbliża się Webinar: "Znajdź kobietę / faceta marzeń"
0 Dni
0 Godzin
0 Minut
0 Sekund