Kryzys w związku porady, 3 najczęstsze przyczyny - Robert Marchel
<< Wróć do listy

Kryzys w związku. 3 najczęstsze przyczyny


Czujesz, że Twój związek jest w kryzysie i nie wiesz jak go pokonać? Na tym filmie wyjaśnię Ci z jakich powodów najczęściej powstają kryzysy i co możesz zrobić, żeby wzmocnić swój związek. Swoją wiedzę na ten temat opieram na ponad 3000 tysiącach przeprowadzonych indywidualnych konsultacji, przeczytanych książkach na ten temat liczonych już w setkach i oczywiście rozmaitych badaniach naukowych, które obecnie sam zaczynam prowadzić. Jeśli chcesz wziąć w nich udział, zapraszam na stronę: badania.jakzdobywac.pl

kryzys małżeński

Kryzys w związku prawie nigdy nie pojawia się z dnia na dzień. Najczęściej rodzi się dlatego, że przez dłuższy czas relacja została zaniedbywana przez co najmniej jedną ze stron, partnerzy coraz bardziej się od siebie odsuwali i darzyli się coraz słabszym uczuciem, albo konflikty i negatywności w związku coraz bardziej się nawarstwiały, przez co z czasem relacja stała się wręcz wroga i spędzanie czasu przestało być przyjemnością.

 

Kryzys w związku lub małżeństwie - jakie są przyczyny?


Jedną z najczęstszych przyczyn powstawania kryzysów w związkach jest brak czasu na pielęgnowanie relacji i stopniowe odsuwanie się od siebie. Często dzieje się to samoistnie i wręcz niezauważalnie, kiedy co najmniej jedna ze stron mocno angażuje się w pracy, a po powrocie do domu nie ma czasu na rozmowy, czy wspólne wyjścia. Kiedy pojawiają się dzieci, zamiast głębszych rozmów o tym co się dzieje w życiu każdego z partnerów, rozmowy zaczynają być bardziej rozwiązywaniem problemów i załatwianiem bieżących spraw, przez co z czasem relacja przyjacielska w związku gaśnie – a to ona jest głównym spoiwem, które gwarantuje trwałość związku.
 

Kryzys w związku - jakich błędów unikać, żeby nie dopuścić do takiej sytuacji?


- CODZIENNIE zapewnijcie sobie czas, żeby na luzie porozmawiać o tym co się dzieje w Waszym życiu. Nie raz na tydzień, nie 3 razy w tygodniu. CODZIENNIE i to co najmniej przez pół godziny. Czas tylko dla was, czyli bez dzieci, bez telewizora, komputera czy telefonu.

- Regularnie rozmawiajcie na głębsze tematy. Bądźcie szczerzy odnośnie tego czego się boicie, albo jakie macie zmartwienia. Jakie macie marzenia i plany na przyszłość?

- Dużo żartujcie, wygłupiajcie się i śmiejcie się ze sobą. Humor to świetny sposób na budowanie więzi.

- Wspólne aktywności takie jak uprawianie jakiegoś sportu, czy wspólna nauka np. tańca czy jogi, też jest świetnym pomysłem.

- Unikajcie pasywnej rozrywki – czyli oglądania razem telewizji czy przesiadywania przy razem z nosami w telefonach. Obejrzenie wspólnie serialu jest OK, pod warunkiem, że oprócz tego macie jeszcze czas ze sobą porozmawiać.

kryzys w związku porady

Inną częstą przyczyną kryzysów w związku są powracające konflikty i nawarstwiająca się z czasem wrogość. Czasami partnerzy są tak negatywnie do siebie nastawieni, że nawet najdrobniejsze niewłaściwe zachowanie jednej ze stron jest powodem kolejnej awantury. Jak wyjść z takiej sytuacji?

 

Jak przetrwać kryzys w związku?


- Przede wszystkim sam przestań atakować partnera, kiedy powie, albo zrobi coś nie tak. Kluczem tutaj jest pokonanie nawyków i uprzedzeń, które najprawdopodobniej już się wytworzyły i teraz są automatyczne, a więc nie masz nad tym pełnej kontroli. Łatwo to zobaczyć, porównując swoje interakcje z partnerem do rozmów z jakąś obcą osobą. Gdyby np. jakiś Twój nowy znajomy spóźnił się 15 minut na spotkanie z Tobą, to raczej nie powiedziałbyś mu czegoś w stylu: „No jasne! Ty wiecznie masz jakieś wymówki. Wszystko jest dla Ciebie ważniejsze, tylko nie ja” – a do partnera często odzywamy się właśnie w taki sposób.

- Pierwszy krok, żeby przejąć kontrolę, to obserwować siebie i łapać się na takich zachowaniach. Przepraszaj swojego partnera, kiedy czujesz, że zareagowałeś zbyt negatywnie – to zawsze łagodzi atmosferę i przynajmniej daje szanse do autorefleksji także drugiej stronie.

- Nie reaguj atakiem na atak. To dopiero sztuka – wiem, że łatwo to powiedzieć niż zrobić, ale ta umiejętność może zadecydować o tym, czy Twój związek przetrwa. Jeśli Twój partner jest negatywny czy wręcz agresywny, zastanów się skąd się to bierze i próbuj spokojnie rozmawiać o tym co go denerwuje, ale nigdy w napiętej atmosferze.

- Bądź cierpliwy. Zbudowanie takiej atmosfery między wami zajęło sporo czasu i niestety powrót do normalności też może trochę zająć.

Jeszcze inną przyczyną kryzysu w związku są spory o rzeczy, które ciągle powracają. Np. zależy Ci, żeby Twój mąż bardziej angażował się w wychowanie dzieci, albo żeby Twoja żona wydawała mniej pieniędzy – a jednak mimo uporczywych próśb i rozmów, nie udaje wam się dojść do porozumienia.

Niektóre spory naprawdę są trudne do rozwiązania, ale to nie znaczy, że muszą zadecydować o być albo nie być waszej relacji. Warto kierować się kilkoma ważnymi zasadami:

- Nie bądź dyktatorem. Mów o tym co Ci przeszkadza i co chciałbyś zmienić, ale nigdy nie stawiaj żądań, ani ultimatum swojemu partnerowi – chyba, że to czego chcesz jest ważniejsze od Twojej relacji. Pokazanie, że bardzo byś chciał coś zmienić, ale najbardziej zależy Ci na Twoim związku, może być kluczowe nie tylko dla przetrwania Twojej relacji, ale też dla osiągnięcia celu.

Porównaj sobie taki przekaz: „Skarbie, marzę o tym, żebyś rzucił palenie. Boję się, że przez to ciężko zachorujesz i wcześniej umrzesz, a ja zostanę sama. Nie wspominając o tym, że cierpi na tym też nasz budżet – dlatego bardzo bym chciała, żebyś rzucił i nie obrażaj się jeśli będę czasami do tego wracała. Ale jeśli tego nie zrobisz, to OK. Nie chcę być żandarmem, który nad Tobą stoi. Chcę być przede wszystkim Twoim przyjacielem i wsparciem.”

- W konfliktowych sytuacjach zawsze kieruj się zasadą „Win-win” – czyli skupiaj się nie tylko na tym czego sam chcesz, ale też na tym, żeby Twój partner również był zadowolony. W innym przypadku nawet jeśli osiągniesz to co chcesz kosztem niezadowolenia swojego partnera, to cała sytuacja na dłuższą metę może się okazać lose-lose.

Na koniec najważniesza zasada – zdobądź znacznie więcej wiedzy, na temat budowania szczęśliwego związku. Cieszę się, że obejrzałeś ten film i mam nadzieję, że był dla Ciebie pomocny, ale nie spodziewaj się, że jedno wideo na YT uratuje Twój związek.  Dlatego już teraz zachęcam Cię do zapoznania się z moim kursem: Jak budować i naprawiać związek oraz 30sto dniowym treningiem komunikacji online. Oba te kursy znajdziesz na kursy.jakzdobywac.pl

A po więcej filmów jak ten, zapraszam do sybskrybowania tego kanału.

Do zobaczenia
Robert Marchel
Zbliża się godzinne Szkolenie Online: "4 poziomy pracy nad związkiem"
0 Dni
0 Godzin
0 Minut
0 Sekund