Związek z przyjacielem - jak zaprzyjaźnić się z partnerem? 5 zasad
<< Wróć do listy

Jak zaprzyjaźnić się z partnerem? 5 zasad

Kiedy ludzie decydują się na związek mają nadzieję na długie i szczęśliwe życie razem. Jednak mimo najczęściej cudownych początków, z czasem mamy tendencje do tego, żeby zaniedbywać nasz związek, który przecież był wszystkim o czym marzyliśmy.

Czasem dopiero patrząc wstecz nachodzi nas myśl, że to nie tak miało być, bo zmiany w czasie są tak subtelne, że na co dzień nawet ich nie zauważamy. W końcu kropla drąży skałę nie siłą, lecz powtarzalnością spadania.

Z drugiej strony - nie słuchajcie tych, którzy mówią, że szczęśliwych związków nie ma; że początkowa namiętność wygasa, a na jej zgliszczach rodzą się tylko kłótnie do końca życia - lub związku. Tak nie musi być.

Badania przeprowadzone przez specjalistów od małżeństw, takich jak dr John Gottman, czy dr Bill Doherty, wyjaśniają, że ​​naturalną tendencją w związku jest zanikanie flirtu, wymiany pozytywnych uczuć, słów uznania i komunikacji, w miarę upływu czasu. Nie jest to spowodowane tym, że pary przestają się lubić, ale dlatego, że stają się zbyt wygodne.

Spokojnie, na podstawie obserwacji naukowcy dostarczyli również praktycznych wskazówek, jak wzmocnić relacje. Są one na tyle proste, że każdy może z łatwością zastosować je dla siebie i drugiej połówki.

Według badań dr Johna Gottmana długotrwałą więź między partnerami najlepiej podtrzymują serdeczne, przyjacielskie gesty.

Pary mające określone nawyki i rytuały są lepiej przygotowane, aby uniknąć pułapki obojętnego lub wrogiego traktowania, co z czasem procentuje coraz większą satysfakcją z związku. 

Pomyśl o  początkowej, “miodowej”  fazie swojego związku. Wszystko w twoim partnerze wydawało się fascynujące. Byłeś zakochany się po uszy!

Przewiń teraz kilka lat do przodu. Do rzeczywistości twojego związku. Bez wątpienia są rzeczy, które wciąż przyciągają cię do twojego partnera, ale z pewnością czujesz, że ogień między wami jest nieco mniej żywy, a czas dla siebie nawzajem bardzo często jest na ostatnim miejscu listy zadań do wykonania.

Właśnie wtedy najważniejsza jest praca nad utrzymywaniem przyjaźni między wami.

Jak to zrobić? Wyjaśnię to w kilku krokach.

  1. Nadaj drobnym rzeczom duże znaczenie.

Pary w długotrwałych związkach muszą nauczyć się sprawiać, by pozornie małe i przyziemne chwile stały się kluczowymi momentami, które pokazują partnerowi, że wyciągasz do niego rękę i znajdujesz dla niego miejsce w swoim życiu i świecie.

Najważniejsze jest słuchanie partnera, odłożenie smartfona, czy wyłączenie telewizora, kiedy chce do nas coś powiedzieć. Już tak niewielki gest pokazuje, że reagujesz, zwracasz uwagę i dostrajasz się do swojego partnera. Dzięki temu, czuje się ważny i zauważany.
 

  1. Popraw jakość czasu, który spędzacie razem.

Jak dużo wolnego czasu spędzacie tylko we dwoje? Nie musicie mieć takich samych zainteresowań i spędzać razem każdej chwili, kiedy tylko jesteście w domu, ale powinniście cieszyć się swoim towarzystwem. Czas spędzony razem powinien być przyjemnością dla każdego z Was. Będzie na to zdecydowanie większa szansa, jeśli sobie to dokładnie zaplanujecie.

Przykładem tego w jaki sposób ja spędzam czas z Dorotą są codzienne spacery z naszą córeczką, która jest wtedy na tyle zajęta przyrodą dookoła, że spokojnie możemy się skupić na rozmowie ze sobą.
 

  1. Spraw, by Wasza przyjaźń była bezwarunkowa

Kiedy myślisz o prawdziwej przyjaźni, prawdopodobnie wiesz, że istnieje niewiele rzeczy (jeśli w ogóle), które mogłyby zniszczyć taką więź. W definicji przyjaźni jest zawarta akceptacja dla różnic, pewne zrozumienie, że można nie zgadzać się w niektórych kwestiach, ale mimo to się kochać.

Wprowadzenie tej świadomości do związku uczyni cuda dla waszej relacji. Uznanie, że będziecie się różnić w opiniach i mieć odmienny pogląd na rozwiązywanie niektórych problemów pojawiających się przez całe życie, może pozwolić ci odkryć partnera na nowo.

Stres w pracy, problemy z dziećmi, problemy z innymi członkami rodziny i tak wiele innych rzeczy może zalewać twoje małżeństwo. Traktuj swojego partnera z takim samym zrozumieniem i bezwarunkowym wsparciem, jakiego oczekujesz od niego.
 

  1. Bądź lojalny

Teraz coś co wykracza poza akceptowanie różnic. Jeśli chodzi o relację wy kontra świat, to zawsze powinieneś stanąć po stronie małżonka. Nigdy nie bądź przeciwko niemu - zwłaszcza nie publicznie. Stań w obronie partnera, gdy zobaczysz, że czuje się nieswojo w otoczeniu innych ludzi. Bądź jego drużyną, bądź po jego stronie, nie mów rzeczy, które mogłyby sprawić, że poczuje się osamotniony.

Podobnie jak w przypadku każdej przyjaźni, o związek należy dbać. Autentyczne zainteresowanie sobą, priorytetowe traktowanie związku i bycie w tym samym zespole, to proste, codzienne działania, które możesz teraz podjąć, aby wzmocnić swój związek. Podtrzymywanie ich będzie kołem ratunkowym twojego związku i może uratować twoją relację przed rozpadem.
 

  1. Ciągle przypominaj sobie o tym, dlaczego jesteście ze sobą.

Niestety, pary bardzo szybko biorą dobro wynikające z relacji za coś oczywistego - i mogą zacząć skupiać się coraz bardziej drobiazgowo na wadach drugiego człowieka, zapominając jednocześnie o jego zaletach.

Bardzo istotnym nawykiem, który pomaga zachować wysoką satysfakcję z bycia w związku, jest ciągłe przypominanie sobie o tym, dlaczego jesteśmy z naszym partnerem - a nawet wręcz podziwianie naszego partnera, za rzeczy, za które podziwialiśmy go na początku, a potem stały się jakoś powszednie.
 

Zapraszam Cię do zapoznania się z moim nowym zaawansowanym testem związku, który możesz wypełnić bezpłatnie, dowiedzieć się w jakiej kondycji jest Twój związek i przy okazji pomóc w badaniach naukowych, które prowadzę.

Wejdź na stronę lovesystem.pl

Pozdrawiam

Robert Marchel