<< Wróć do listy

Jak reagować na fochy? Oto skuteczna metoda

Obrażanie się i strzelanie fochów, to bardzo nieatrakcyjne zachowania, które na dłuższą metę, mogą mocno szkodzić relacji – dlatego zdecydowanie warto samemu unikać takich zachowań i inaczej
komunikować swoje niezadowolenie.

Co jednak zrobić, jeśli to Twój partner właśnie strzelił focha o coś na pierwszy rzut oka mało istotnego?
Na tym filmie podam wam na to zupełnie niespodziewaną, ale jednocześnie bardzo skuteczną odpowiedź.

Justyna i Mariusz są małżeństwem i razem idą na wesele. Jak się okazuje, Justyna zna mnóstwo innych gości, z którymi nie widziała się parę lat, ale Mariusz nie zna praktycznie nikogo – nie jest też typem osoby, która dobrze czuje się w obcym towarzystwie. Kiedy Justyna zostawia go na dłużej, czuje się opuszczony i zapomniany. A sytuację pogarsza fakt, że jego żona zdecydowanie za długo rozmawia z jednym swoim kolegą. Kiedy w końcu Justyna do niego wraca, zamienia z nim kilka zdań i natychmiast diagnozuje sytuacje. Foch.

- Mariusz, co się stało?
- Nic.
- Jak to nic, przecież widzę, że jesteś jakiś nie w sosie.
- Domyśl się.
- Aha. Masz problem z tym, że rozmawiam z ludźmi, których nie widziałam kilka lat? Weź się lecz.
I kłótnia gotowa.

Jak w takim razie zachować się w takiej sytuacji?
Najczęściej porady na ten temat są jednoznaczne i zupełnie błędne. Brzmią mniej więcej tak:
Trzeba nauczyć Mariusza, żeby nie łapał focha.
Za każdym razem, kiedy on go łapie, Justyna też musi się zdystansować i pokazać, że nie robi to na niej wrażenia. Wtedy Mariusz się nauczy, że ta strategia nie działa i przestanie ją stosować.

Dlaczego to nie działa?

Bo podejście jest zupełnie przedmiotowe i nie dąży do rozwiązania problemu, tylko do osiągnięcia efektu – masz się nie obrażać!

Dobre podejście łatwiej będzie zobrazować na nieco innym przykładzie. Wyobraźmy sobie, że jesteś rodzicem i masz do czynienia ze swoim płaczącym trzyletnim chłopcem. Jak to dziecku – zdarza mu się płakać i to nie rzadko. Oczywiście jego płacz nie jest dla Ciebie czymś miłym, jednak jeśli skupisz się wyłącznie na tym, żeby płaczu nie było, bo Ci przeszkadza – to dość egoistycznie skupiasz się na sobie, nie na dziecku.

Jeśli do tego wybierzesz do tego dowolny środek perswazji, czy manipulacji –
to tym bardziej nie rozwiążesz problemu. Tłumaczenie, że nie wolno płakać, robienie zakazów,
stosowanie kar, czy nawet nagród – nie będzie docierało do sedna problemu – czyli powodu dlaczego dziecko płacze… Czy jest głodne? Boi się ciemności? Potrzebuje bliskości? Dopóki się tego nie dowiesz, trudno będzie Ci naprawdę rozwiązać ten problem.

Wbrew pozorom podobnie jest w związku.
Foch, czy obrażenie się to taki dorosły płacz bezsilności. To sygnał dla Ciebie, że coś się dzieje nie tak z Twoją ukochaną osobą. To nie jest moment na to, żeby ją opuszczać i się od niej odsuwać – chociaż wiem, że takie zachowanie może być bardzo odpychające.

- Mariusz, co się stało?
- Nic
- Jak to nic, przecież widzę, że jesteś jakiś nie w sosie.
- Domyśl się.
- Rozumiem. Chodzi Ci o to, że tak długo rozmawiałam ze znajomymi? Kochanie, przepraszam, jeśli za długo mnie nie było. Wiesz przecież, że bardzo Cię kocham i uwielbiam spędzać z Tobą czas… To nie ma żadnego związku z Tobą. Chodzi tylko o to, że nie widzieliśmy się tak długo i tak jestem ciekawa, co u nich, że muszę przyznać, straciłam trochę rachubę czasu.

Czy taka reakcja nie brzmi znacznie lepiej? Czy nie ma większej szansy na rozwiązanie sporu?

Jeśli spojrzymy na to z tej strony, to w praktyce, ten straszny foch nie jest aż taki zły. To tylko sygnał, że coś się dzieje nie tak. Oczywiście po tym jak rozwiążesz daną sytuacje i będzie okazja, żeby spokojnie porozmawiać, warto powiedzieć swojemu partnerowi, że są inne, dużo lepsze sposoby komunikacji tego, co mu się nie podoba:

- Skarbie, pamiętasz, naszą wczorajszą małą sprzeczkę?
- Pamiętam.
- Kiedy wtedy przyszłam do Ciebie i zobaczyłam, że jesteś nie w sosie, trudno mi było się domyślić, co takiego się stało. A wiesz przecież, że Cię kocham i zależy mi na tym, żebyś dobrze się czuł. Czy następnym razem, kiedy z jakiegoś powodu poczujesz się źle, powiesz mi o tym na spokojnie? Myślę, że tak dużo łatwiej będzie nam się zrozumieć…

Ten temat jest zdecydowanie za bardzo obszerny na jeden film – a jest niezwykle ważny. Problem obrażania się można rozwiązać raz na zawsze, jeśli nauczysz się jak.

Właśnie dlatego zapraszam Cię na 50cio minutowe szkolenie online: 4 Kroki do Doskonałych Relacji. Które odbywa się cyklicznie i w którym zdecydowanie bardziej obszernie poruszam ten temat. Sprawdź szczegóły i najbliższy termin już teraz na relacje.jakzdobywac.pl

Do następnego razu,
Robert Marchel

Pobierz wersję audio
197.00 zł
  • Zasady skutecznej komunikacji;
  • Zachowaj spokój w trudnej sytuacji;
  • Dowiedz się, jak reagować na słowny atak;
197.00 zł
  • Poznaj prawa działające w dłuższych relacjach;
  • Zbuduj mocną więź ze swoim partnerem;
  • Ratuj swój związek w krytycznych momentach;
Czy seriale mogą zabijać Twój związek?
6 oznak. że Twój związek się rozpada
10 przykazań udanego związku
Co zrobić, gdy Twój partner nie chce rozwijać związku
Jak przeprosić dziewczynę/chłopaka? 5 kroków
Jak zapobiec rozwodowi?
To Twoja wina. Czyli słowa, które niszczą relacje
Kryzys w związku. 3 najczęstsze przyczyny
Zbliża się godzinne Szkolenie Online: "Związek na całe życie"
0 Dni
0 Godzin
0 Minut
0 Sekund