Ciągłe kłótnie w związku - jak przestać kłócić się z partnerem?
<< Wróć do listy

Jak przestać kłócić się w związku?

W związku zdarzają się różne kryzysowe sytuacje, mocno odciskające się na relacjach. To od partnerów zależy, jak się wyjdzie z takich tarapatów. Najczęściej jednak trudne momenty owocują jednym – kłótnią. Czy sprzeczki między partnerami to coś złego i czy trzeba je omijać szerokim łukiem? Zdecydowanie nie, choć należy przede wszystkim nauczyć się odpowiedniej, wypełnionej szacunkiem dyskusji, podczas której żadna ze stron nie będzie czuła się pokrzywdzona. Z tego artykułu dowiesz się, jak budować pozytywny dialog i jak przestać się kłócić w sposób wyczerpujący i rodzący tylko większe napięcia.
 

Przyczyny kłótni w związku
 

Geneza sprzeczek bywa różna. Wśród powodów wylicza się m.in. wydarzenia z przeszłości, nawet z poprzednich lat. Tkwią one w pamięci partnera i pozostają zadrą, z jaką sobie do tej pory nie poradził. Z drugiej strony ukrytym powodem bywają uczucia, jakie wywołują określone zachowania drugiej połówki. Na przykład kłótnia o to, że mąż jada posiłki przed telewizorem czy komputerem, zamiast wspólnie z żoną przy stole, nierzadko wynika z faktu, że czuje się ona opuszczona. Inną przyczyną awantur są nieporozumienia. Czasem niedosłyszenie jakiegoś słowa, mylne zrozumienie intencji partnera czy nawet przekonanie o tym, że przekazało się mu jakąś informację, kiedy w rzeczywistości nie padła ona z naszej strony, staje się powodem do wszczęcia walki. Niby błaha sprawa, ale z nich wynikają najgorsze sprzeczki. Nie można zapomnieć, że nierzadko spory i awantury wynikają ze wzorców, jakie wyniosło się z domu. Czasem po prostu obserwacja rodziców, którzy odnoszą się do siebie bez szacunku, tworzy obraz tego, jak wyglądają rzeczywiste relacje między partnerami. To zdecydowanie trudniejsze do opanowania, ale da się z tym walczyć.
 

Jak zaradzić kłótniom w związku?
 

Podstawowym działaniem, by zapobiec kłótniom w związku, jest podjęcie spokojnej dyskusji, bez wzajemnych oskarżeń i narzucania swojego zdania. Chodzi w niej o wymianę informacji o swoich uczuciach i odczuciach, jakie wywołują pewne sytuacje czy zachowania drugiej połówki. Niekiedy konieczne będzie odnalezienie kompromisów (np. jeśli chodzi o organizację wspólnie spędzanego czasu. Bywają jednak sytuacje, w których emocje sięgają zenitu. W momencie, gdy traci się kontrolę nad rozmową i przeradza się ona w kłótnię, lepiej ją przerwać, wyjść z pomieszczenia i dać sobie, jak i towarzyszowi życia czas na ochłonięcie. Po tym jednak należy wrócić do tematu, by rozwiązać konflikt. Przemilczanie i zamiatanie pod dywan nie przynosi większych rezultatów – wręcz przeciwnie! Prowadzi do nawarstwiania się złej energii i niewyjaśnionych spraw. Jeśli natomiast kłótnie w ostatnim czasie pojawiają się nagminnie, być może problem ten rozwijał się przez dłuższy czas. Jeśli wciąż spory trwają o jedną lub podobną rzecz, w takim wypadku konieczne będzie cofnięcie się wspomnieniem do pierwszej sprzeczki, dotyczącej danego tematu. Wówczas łatwiej określi się genezę kryzysu w związku. Nie zawsze bowiem to, o co się kłócicie, jest głównym problemem. Czasem to jakaś zmiana w życiu powoduje wzrost stresu, a ten znajduje ujście w kontaktach z drugą połówką.
 

Przydatne ćwiczenia na zapanowanie nad kłótniami w związku
 

Istnieją różne techniki, pozwalające zapanować nad awanturami. Pierwsza i podstawowa metoda to skupienie się na problemie bieżącym i na tym, jakie emocje wywołuje u obojga partnerów. W tym momencie nie warto bronić się tym, co mąż czy żona robili tydzień, miesiąc lub rok temu. Nie to jest powodem obecnej sprzeczki i zamiast łagodzić – tylko zaostrza kryzys. Z drugiej strony, kiedy stałeś się celem potępień ze strony drugiej połówki, spróbuj postawić się w roli zewnętrznego obserwatora. Przysłuchaj się temu, co Ci mówi, przyjrzyj się swoim i jego reakcjom. Kiedy skończy – powiedz mu, że rozumiesz, co chciał przekazać i odnieś się do tego, co usłyszałeś i co w związku z tym czujesz. Często powodem kłótni okazują się wady, jakich sami u siebie nie tolerujemy. Wówczas łatwo projektujemy, czyli przypisujemy je innym. W ten sposób obciąża się winą partnera, zamiast samemu próbować coś w sobie zmienić. Jeśli więc masz się tendencję do wyrzucania drugiej połówce pewnych zachowań czy cech, zastanów się, czy czasem nie zmagasz się z własnymi wadami, jakich
 

Rozmowa – przede wszystkim!
 

W związku nie uniknie się sprzeczek i poważniejszych kłótni. Podstawę jednak stanowi to, by były one dojrzałe i żaden z partnerów po nich nie czuł się sponiewierany. Nie powinny też prowadzić do wzrostu napięcia emocjonalnego, a wyłącznie do jego spadku. Dlatego warto nauczyć się „zdrowo kłócić”, aby rozładowywać złe emocje, wyjaśniać ewentualne spory i przede wszystkim – by awantury nie dominowały w Waszej codzienności. Wypracowując kompromisy i dojrzale dyskutując, zyskuje się szanse na zbudowanie trwałej i wypełnionej szacunkiem relacji.