Jak ocenić kondycję związku? 4 kryteria
<< Wróć do listy

Jak ocenić kondycję związku?

Jak ocenić kondycję Twojego związku? 4 kryteria
 
Też masz tak, że kiedy myślisz sobie o zrobieniu okresowych badań zdrowotnych całego ciała, to czujesz pewien lęk? No bo co się stanie, jeśli się okaże, że np. masz raka? Albo inną poważną chorobę? Całe życie może Ci się wywrócić do góry nogami, bo nagle będziesz musiał się skupić na zdrowiu. Ale jednocześnie też wiesz, że mimo lęku, warto zrobić te badania, bo jeśli faktycznie coś Ci jest i tego nie odkryjesz, to wtedy dopiero będzie źle. Bo nie będziesz w stanie poradzić sobie z problemem jeśli nawet nie będziesz go świadomy.
 
Podobnie jest ze związkiem. Samo zastanawianie się w jakim stanie jest moja relacja - zwłaszcza, kiedy czujesz, że nie jest idealnie, może budzić pewien lęk. Ale jednocześnie zdiagnozowanie tego co jest do poprawy, jest jedyną szansą na to, żeby to zmienić zanim będzie za późno.
 
Dlatego jeśli jesteś w związku to koniecznie raz na jakiś czas wypełnił bezpłatny test Love Alive System, który pokaże Ci w jakiej kondycji jest Twój związek - po jego wypełnieniu zobaczysz stan swojego związku rozpisany na kilku wykresach. Żeby go rozwiązać wejdź na lovesystem.pl


 
Na tym wideo omówię 4 najważniejsze kryteria, na które warto zwrócić uwagę oceniając stan Twojej relacji.
 
1. Przyjacielska więź
Według badań Roberta Sternberga, to właśnie głęboka przyjacielska więź jest spoiwem, które jest niezbędne, żeby związek przetrwał długie lata i żeby czerpać z niego dużą satysfakcję.

Niestety z upływem lat, pary mają tendencję do tego, żeby zaniedbywać swoją przyjaźń. Kiedyś codzienne rozmowy w ciągu dnia, a czasem nawet do późna w nocy były czymś oczywistym i bardzo ciekawym. Dzielenie się tym co dzieje się w Waszym życiu było bardzo ważne. Niestety im dłużej jesteście razem, tym jest większe prawdopodobieństwo, że stopniowo zaczniecie się od siebie oddalać.

Nie tylko rozmawiacie mniej, ale też rozmawiacie na inne tematy niż kiedyś. Zwłaszcza kiedy pojawiają się obowiązki związane z dziećmi i dbaniem o wspólny dom - często to one są na pierwszym planie. Na drugi plan odchodzą rozmowy na temat tego co czuje druga strona, czego się obawia, czy jest szczęśliwa, jakie ma plany i marzenia.

Najgorsze jest to, że zmiany postępują bardzo powoli i niezauważalnie - to właśnie przez to, są bardzo niebezpieczne. Pary, które tracą przyjacielską więź, rozmawiają coraz mniej i na coraz płytszym poziomie. Nawet jeśli spędzają razem czas, to uwagę często pochłaniają inne rzeczy np. seriale czy przeglądanie telefonu. Aż w końcu, partnerzy żyją bardziej obok siebie niż ze sobą. I nawet dalej będąc w związku można czuć się samotnie.
 
Żeby uniknąć takiego czarnego scenariusza odpowiedz sobie na kilka prostych pytań.
 
Czy Twój partner jest Twoim najlepszym przyjacielem? Czy to z nim podzielisz się swoimi zmartwieniami, albo nowymi planami czy pomysłami?
 
Czy wiesz co się dzieje w życiu Twojego partnera? Czy wiesz jakie ma wyzwania w pracy? Co najbardziej lubi robić w wolnym czasie? Jakie ma plany na przyszłość?
 
Czy CODZIENNIE stwarzasz sobie okazje do tego, żeby porozmawiać ze swoim partnerem o tym co się u Was obojga dzieje?
 
Jeśli odpowiedź na choćby jedno z tych pytań brzmi NIE, to znaczy, że jest jeszcze nad czym popracować.
 
2. Zaangażowanie w związek
Kolejnym kryterium jest Wasze zaangażowanie w związek. Tutaj warto się przyjrzeć osobno Twojemu zaangażowaniu oraz zaangażowaniu Twojego partnera.
 
Odpowiedz sobie na pytanie: czy cały czas tak samo chcesz być z tą osobą jak kiedyś? Czy masz w sobie taką silną decyzję, że chcesz dbać o tą relacje? Czy może niekoniecznie? Może Twoje uczucia zaczęły już wygasać?
 
A jak to jest w przypadku Twojego partnera? Czy czujesz, że on cały czas się o Ciebie stara i ciagle coś do Ciebie czuje? Czy może wręcz przeciwnie, ewidentnie przestało mu na Tobie zależeć?
 
Nawet jeśli na początku jesteście w sobie szaleńczo zakochani, to upływ czasu może zmienić bardzo dużo i niestety zaangażowanie może się obniżać po obu stronach. Na szczęście też jest wiele rzeczy, które możesz zrobić, żeby podnieść poziom zaangażowania zarówno u siebie jak i u Twojego partnera. Dużo więcej na ten temat dowiesz się na lovesystem.pl
 
3. Komunikacja
Oceniając stan Twojego związku koniecznie zwróć uwagę na to jak często i jak intensywnie się kłócicie. To normalne i nieuniknione, że w związku będą powstawały różnice zdań i interesów - czyli konflikty - ale nie muszą, a nawet nie powinny się one kończyć kłótniami czy wręcz awanturami.
 
To czy w konfliktowej sytuacji powstanie kłótnia, zależy w dużej mierze od Waszych umiejętności komunikacyjnych. Jeśli oboje łatwo wybuchacie, szybko obwiniacie się nawzajem i kontynuujecie kłótnie, kiedy zaleją Was silne emocje, to najprawdopodobniej kłócicie się bardzo często. A wtedy łatwo może w Was rosnąć wzajemna niechęć i wrogość.
 
Kłótnie raz na jakiś czas są trudne do uniknięcia, jednak jeśli awantury zdarzają się częściej niż raz na miesiąc, to koniecznie trzeba coś z tym zrobić, bo na dłuższą metę, będą miały fatalny wpływ na związek.
Rozwiązaniem jest nauka pokojowej i pełnej szacunku komunikacji. To wymaga zdobycia wiedzy i regularnych ćwiczeń, ale gra zdecydowanie jest wart świeczki.


 
4. Poziom wrogości
Innym kryterium na które warto zwrócić uwagę oceniając stan Twojego związku, jest poziom wrogości między Wami. Na początku relacji tej wrogości nie ma w ogóle, bo gdyby się pojawiła, to związek bardzo szybko by się rozpadł. Jednak im dłużej jesteście razem, tym większa szansa, że pojawiły się między Wami nierozwiązane konflikty lub nieprzepracowane traumatyczne przeżycia, które cały czas się za Wami ciągną i regularnie dają o sobie znać.
 
Regularne i trudne do opanowania kłótnie, tylko pogarszają sprawę i mogą powodować efekt błędnego koła.
 
Niestety wrogość w związku to bardzo poważny problem, który jest jak rak. Jeśli nic z tym nie zrobisz, to Twoja relacja prędzej czy później się rozpadnie - i najprawdopodobniej będzie to powolny i bolesny rozpad. Dlatego jeśli czujesz, że Twój partner bardzo łatwo się na Ciebie denerwuje, często wybuchają między Wami kłótnie bez większego powodu i ogólnie atmosfera jest napięta, to warto będzie coś z tym zrobić.
 
Jedna sprawa to wiedzieć co jest do poprawy, a inną jest wiedzieć jak to poprawić. Zatem jak zdobyć na ten temat wiedzę? Najpierw wejdź na lovesystem.pl, rozwiąż nasz bezpłatny test, a jeśli na końcu zgodzisz się udostępnić nam swój wynik i pomóc nam w badaniach naukowych, to w nagrodę dostaniesz bezpłatny dostęp do szkolenia online “4 poziomy pracy nad związkiem” - które prowadzę regularnie i w którym podpowiadam jak poprawić Twoją sytuację na każdym z tych 4 poziomów. 
 
Zatem wejdź na lovesystem.pl i rozwiąż swój test już teraz.
Do zobaczenia
Robert Marchel