Czy warto wybaczyć zdradę?
<< Wróć do listy

Czy warto wybaczyć zdradę?


Myślę, że na początek warto jest rozbić tą kwestię na dwie decyzje:
- Po pierwsze czy po zdradzie warto dalej kontynuować związek i próbować go naprawiać?
- Po drugie czy warto wybaczyć zdradę swojemu partnerowi, czyli przestać chować do niego urazę, bez względu na to, czy będziecie dalej razem czy nie.Doskonale rozumiem, że zdrada może być bardzo traumatycznym przeżyciem. To zupełnie naturalne, że wiążą się z tym bardzo silne emocje. Dlatego tak ważne jest bardzo świadome podejście do tego tematu.

Zaznaczmy na początku, że wybaczenie, to zupełnie egoistyczna sprawa, która dotyczy przede wszystkim Ciebie. To właśnie w Tobie rodzą się te wszystkie nieprzyjemne emocje i to na Ciebie one wpływają. Po drugie przebaczenie nie musi się wiązać z zewnętrznym zachowaniem. Możesz nadal zerwać wszelki kontakt ze swoim partnerem i zakończyć ten związek, ale jednocześnie mu wybaczyć i nie nienawidzić go za to co zrobił.

W związku z korzyściami jakie przebaczenie zdrady niesie i zdecydowanym brakiem wad tego rozwiązania, warto w sobie wzbudzić choćby intencję przebaczenia za wszystko co się wydarzyło i nie pielęgnować tych negatywnych myśli o drugiej osobie. Dzięki temu dużo łatwiej odzyskasz spokój ducha i wrócisz do codzienności.Mimo całej demonicznej otoczki jaka krąży wokół tematu zdrady, osoby które się jej dopuszczają nie muszą być i najczęściej nigdy nie są do cna zepsutymi moralnie ludźmi. Warto w tej sytuacji zwrócić uwagę na to, że to najczęściej nie jest racjonalna decyzja jaką ktoś podejmuje, tylko coś co niemal samo się dzieje – zwłaszcza w przypadku zdrady z którą wiąże się uczucie.

Myślę, że każdy człowiek o zdrowych zmysłach gdyby tylko mógł mieć wybór, zdecydowanie wolałby na nowo zakochać się w swojej żonie czy mężu niż w koleżance czy koledze z pracy. A jednak takie uczucia mogą spontanicznie się rodzić tylko z tego powodu, że dwoje ludzi spędza ze sobą sporo czasu – i najczęściej nie mają nad tym większej kontroli i nie łatwo jest im to powstrzymać, kiedy uczucia już się pojawiły.

Pozostaje pytanie w jakich sytuacjach lepiej zakończyć związek, a kiedy warto jeszcze o niego walczyć?Zdecydowanie lepiej zakończyć Twój związek, jeśli widzisz, że nadal istnieje spore zagrożenie, że będzie dochodziło do kolejnych zdrad. Wtedy paradoksalnie nawet jeśli naprawdę chcesz ratować tą relacje, to zakończenie jej w odpowiedni sposób może być najlepszą strategią na to, żeby szybko stać się wyzwaniem dla Twojego partnera i sprawić, że zacznie się o Ciebie mocno starać.

Warto też zakończyć ten związek, jeśli ten przypadek nie był pierwszy i widać, że Twój partner ma tendencję do zdrad.

Nie ma sensu także ciągnąć tej relacji jeśli nie jesteś w stanie wybaczyć swojemu partnerowi zdrady. To zupełnie bez sensu z jednej strony dalej próbować a z drugiej ciągle wracać do tego co się stało, albo pokazywać swoją niechęć czy brak zaufania. Paradoksalnie nawet dalsza kontrola partnera, który dopuścił się zdrady ciągle fatalnie będzie działała na jakość tej relacji.

Jeśli doszło do zdrady to warto zastanowić się dlaczego tak się stało. Najczęściej w zdrowych szczęśliwych związkach takie problemy się nie pojawiają. Zamiast zrzucać całą winę na niewiernego partnera lepiej zastanowić się mimo wszystko co ja mogę poprawić, żeby ta relacja wróciła do ponownej świetności.

To jest oczywiście bardzo szeroki temat, ale jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, to zapraszam do zobaczenia mojego szkolenia online. Żeby się na nie zapisać wejdź na stronę relacje.jakzdobywac.pl

Jeśli potrzebujesz bardziej indywidualnej pomocy to zapraszam do skorzystania z konsultacji ze mną. Cenę i szczegóły współpracy możesz sprawdzić na stronie robert.jakzdobywac.pl

Do następnego razu
Robert Marchel