Czy warto wrócić do byłej dziewczyny / chłopaka? Sprawdź
<< Wróć do listy

Czy warto wrócić do byłej dziewczyny / chłopaka? Sprawdź


Czy warto wrócić do byłej dziewczyny albo byłego chłopaka? Jeżeli ktoś z miejsca odpowiada – "Nie. Nie warto! Nie wchodzi się dwa razy do tej samej rzeki.” To znaczy, że nie wie o czym mówi – bo prawidłowa odpowiedź brzmi – to zależy. I o tym będzie ten wpis i zachęcam do przeczytania go, nawet jeżeli nie masz takiego problemu, bo omówię w nim ciekawe mechanizmy, które zachodzą w ludzkiej psychice.

 

Zacznijmy od tego, że powiedzenie: „Nie wchodzi się dwa razy do tej samej rzeki” jest totalnie nie na miejscu w tej sytuacji. Bo to przysłowie nie mówi, o tym, że jak raz się weszło do Wisły to już nie można drugi raz tam wchodzić, co byłoby totalnie bez sensu, ale o tym, że kiedy drugi raz się tam wejdzie, to rzeka już nie będzie taka sama, bo płynie w niej inna woda. Zatem jeżeli ktoś używa tego przysłowia jako argumentu dla którego nie wróci do byłego partnera, to znaczy, że nie wie o czym mówi.

Pozwól, że wyjaśnię Ci proces, który ma miejsce niemal za każdym razem podczas rozstania (nie licząc związków, w których uczucia od dawna były wygasłe).
Załóżmy, że dziewczyna coraz bardziej oddala się od swojego chłopaka, równowaga uczuć w związku jest mocno przechylona na jego niekorzyść, ona długo myśli o rozstaniu i w końcu z nim zrywa. I mimo, że w momencie rozstania ta dziewczyna jest pewna, że nie chce z nim być – to jednak dzieje się tam coś dziwnego. O ile chłopak po prostu zaakceptuje tą decyzje i nie będzie desperacko błagał o powrót, to już kilka godzin po rozstaniu, dziewczyna zaczyna mieć wątpliwości, czy to na pewno była dobra decyzja. Bo nagle uświadamia sobie, że jest w momencie w swoim życiu, w którym na zawsze może stracić tego chłopaka. I nawet mimo tego, że to była jej decyzja, chłopak staje się dla niej dużo większym wyzwaniem. A z tego powodu dziewczynie zaczyna bardziej zależeć – i jeżeli on nie popełni większych błędów, to ona może sama znowu chcieć do niego wrócić. Ten mechanizm broni związki przed rozpadem i to właśnie z tego powodu niektóre pary zrywają ze sobą na krótko – np. na jeden dzień lub na tydzień. W niektórych związkach takie krótkie rozstania zdarzają się wiele razy. Ten efekt działa tak samo na obie płcie. I co prawda ta teoria nigdy nie została udowodniona naukowo, ale ja sam przez te 7 lat pracy z ludźmi regularnie coś takiego obserwuję i jestem przekonany, że spora część z was też to potwierdzi.

 

 

Zatem: kiedy warto wracać do ex? I to nie zależnie od tego ile czasu minęło od rozstania? Odpowiedź do końca pozostanie bardzo indywidualna, ale jest kilka czynników, które sprawią, że być może warto dać szansę partnerowi.

1. Zastanów się nad powrotem, jeżeli rozstanie było pod wpływem emocji. Czasami kłótnie wymykają się z pod kontroli i kończą się zerwaniem, ale to nie znaczy, że nie warto naprawić tego błędu, kiedy emocje opadną.
2. Mocniej zastanów się nad powrotem, jeżeli to jest Twoja pierwsza próba zerwania. Nawet jeżeli mówiłeś swojej dziewczynie czy chłopakowi jak bardzo Ci coś przeszkadza – a on nie słuchał i robił swoje, to w momencie zerwania dostaje potężnego kopa emocjonalnego i wreszcie może to do niego dotrzeć. Weź pod uwagę, czy nie warto dać mu szansy, jeżeli widzisz, że zrozumiał swój błąd.
3. Pomyśl nad daniem szansy partnerowi, jeżeli powodem rozstania była jego zdrada, ale nic nie wskazuje na to, że on nadal ma romans z tamtą osobą. Bardzo często w takich sytuacjach osoba, która dopuściła się zdrady sama ma potworne wyrzuty sumienia i bardzo cierpi z tego powodu. Zastanów się czy jeden głupi błąd zawsze musi przekreślić cały związek.
4. Zastanów się czy nie warto dać szansy partnerowi, jeżeli widzisz, że po rozstaniu się zmienił i zaczął nad sobą pracować.

Kiedy nie warto wracać do partnera:
1. Kiedy nic nie wskazuje na to, że on się zmienił albo coś zrozumiał, ale po prostu czujesz pustkę po rozstaniu. To uczucie niedługo minie – nie daj mu się zwieść.
2. Raczej nie wracaj do partnera jeżeli to już nie jest pierwsze rozstanie.
3. Albo Kiedy relacja od dłuższego czasu była toksyczna.
4. Kiedy partner Cię zdradził i nadal ma kontakt z tamtą osobą.
5. A już na pewno nie wtedy, kiedy Twój partner grozi Ci samobójstwem. Powrót z litości nie ma sensu. Utrzymuj z nim kontakt, żeby się z tym oswoił, ale nie wracaj do niego.
To są główne wskazówki, na które warto zwrócić uwagę. Mam nadzieję, że udało mi się pomóc Ci podjąć dobrą decyzje.

Jeżeli natomiast to z Tobą ktoś zerwał i zastanawiasz się czy warto wracać, to też zależy to przede wszystkim od tego, czy to w ogóle jest możliwe. Jeżeli Twój partner jest już w nowym związku, a do tego bardzo dobrze w tym związku mu się układa i jest zakochany – to jest to najtrudniejsza opcja i lepiej będzie odpuścić. W pozostałych sytuacjach prawdopodobnie będziesz miał szanse.

Jeżeli chcesz, żeby osobiście Ci pomógł, to zachęcam do skorzystania z konsultacji, oraz do obejrzenia mojego obszernego materiału na temat powrotu do ex.
Zobacz materiał

Robert Marchel
Pobierz nagranie

 

Zbliża się godzinne Szkolenie Online: "Jak odzyskać Ex. Bez proszenia i zabiegania o kontakt"
0 Dni
0 Godzin
0 Minut
0 Sekund