Czy można kochać dwie osoby naraz?
<< Wróć do listy

Czy można kochać dwie osoby naraz?

Czy można darzyć uczuciem dwie osoby naraz? Tak, można i zdarza się to całkiem często, a co ciekawe w takiej sytuacji zachodzą ciekawe zjawiska, które warto zrozumieć. O tym właśnie jest dzisiejszy scenariusz.

kocham dwóch facetów

 
Załóżmy, że przykładowa sytuacja będzie dotyczyła kobiety, chociaż te mechanizmy działają bardzo podobnie także w przypadku mężczyzn. Magda jest w stałym związku od lat. Kocha swojego partnera Adama, ma z nim dwójkę dzieci i jest jej z nim dobrze.


Jednak pewnego dnia do jej zespołu w pracy dołącza nowy facet – Darek. Na początku Magda traktuje go jak kolegę z pracy i nawet opowiada o nim czasami Adamowi, ale po kilku miesiącach wspólnej pracy zaczyna coś do niego czuć i to z wzajemnością. Ich relacja przeradza się w romans i Magda zakochuje się w swoim koledze z pracy.


Czy to znaczy, że nagle wszystkie uczucia do Adama znikają na zawsze? Nie. Ale jednocześnie pojawienie się Darka ewidentnie odbija się na jej relacji z Adamem.


 
Pod tym względem nasze uczucia są jednotorowe i przypominają przeciąganie liny. Im bliżej Magda będzie Darka, tym mocniej odsunie się od swojego obecnego partnera. Ale im mocniej przysunie się do Adama, tym automatycznie bardziej będzie się odsuwała od Darka. Magda, tak jak żaden inny człowiek, nie może świadomie decydować w kim się zakocha czy odkocha, dlatego sama miota się jak łódź na falach.


Czasami będzie jej się wydawało, że wie w którą stronę chce iść, ale zaraz zupełnie niespodziewanie może się to zmienić. W zależności od tego co się będzie działo w obu jej związkach i w którą stronę będą ją ciągnęły zachowania obu mężczyzn, w tą stronę będzie szło jej zaangażowanie. Zobaczmy jak to wygląda w praktyce.

 

Kocham dwóch mężczyzn - czy to normalne?


 
Magda nie chce zostawić Adama, bo nadal darzy go jakiś uczuciem i ma z nim dzieci. Rozstanie do tego wiązałoby się z dużymi zmianami w jej życiu i presją ze strony jej środowiska, więc woli tego uniknąć i prowadzić swój romans po cichu. Nagle znalazła się między dwoma relacjami – jej uczucie do Adama po tylu latach jest już w dość zaawansowanej dojrzałej fazie.  Od dawna nie ma tam większej ekscytacji podczas spędzania czasu, a ich relacja opierała się przede wszystkim na przyjaźni – a teraz dość mocno przygasła ze względu na jej romans – ale uczucia to nic innego jak chemia w naszych mózgach, więc powiązania neuronalne odpowiedzialne za miłość do Adama gdzieś tam pozostają trochę uśpione.

dwie dziewczyny na raz

Nowa relacja z Darkiem jest w fazie wczesnego zakochania. To o nim Magda nie może przestać myśleć i nie może doczekać się, żeby go spotkać. To też faza idealizowania drugiej osoby i przypisywania jej najlepszych cech. Bardzo łatwo w takiej sytuacji Darek może zacząć się wydawać dużo bardziej atrakcyjny niż Adam, nawet jeśli normalnie nigdy tak by nie uważała.


 
Kiedy wszystko wydaje się sprzyjać Darkowi, który wcześniej był singlem i jest totalnie zakochany w Magdzie, nagle coś się zmienia. Adam ewidentnie czuje, że coś jest nie tak i widzi, że Magda go oszukuje, co bardzo mu się to nie podoba. Ale zamiast próbować kontrolować Magdę, udowadniać jej zdradę albo wręcz prosić i błagać o to, żeby go nie zostawiała, on przyjmuje inną postawę.

Pewnego dnia mówi jej:
„Magda, zaprzeczałaś temu wielokrotnie, ale ja wiem, że ktoś się pojawił w Twoim życiu. Nie jest to dla mnie łatwe, ale wiem, że jeśli się w kimś zakochałaś, to nie zależało to od Ciebie. Dlatego Cię nie obwiniam, nie mam do Ciebie pretensji i zawsze będę chciał dla Ciebie jak najlepiej. Jednocześnie ja nie chcę dalej takiego związku i musimy się rozstać. Mam nadzieję, że mnie rozumiesz i mi to wybaczysz i nadal będziemy mogli się normalnie dogadywać i wspólnie wychowywać nasze dzieci”.

 
Darek na początku był zachwycony z przebiegu wydarzeń, ale szybko zobaczył, że coś jest nie tak. Magda nagle się zdystansowała i nie była już tak ciepła jak wcześniej. Kiedy jej partner się z nią rozstał to ona poczuła dużą stratę i zaczęła za nim tęsknić. W pewnym momencie uświadomiła sobie, że znajduje się w pewnym momencie w swoim życiu, w którym jeśli nic nie zrobi, może stracić Adama na zawsze. Adam rozstając się z nią przeciągnął linę na swoją stronę i jednocześnie zaangażowanie Magdy w relacji z Adamem zdecydowanie opadło.


W tym momencie Adam widząc, że traci Magdę zaczął zabiegać o nią za wszelką cenę, przekonywać ją do siebie i zasypywać ją kontaktem, co jeszcze bardziej ją od niego odsunęło i jeszcze mocniej popchnęło z powrotem w ramiona Adama.

jak można kochać

 
Właśnie w taki sposób wygląda przykładowa dynamika uczuć, kiedy ktoś kocha dwie osoby na raz. Czasami akcja jest jeszcze bardziej dynamiczna i bieg wydarzeń wielokrotnie zmienia się na korzyść raz jednej raz drugiej strony.

 
Skąd ja to wszystko wiem? Bo od lat ludzie wchodzą na jakzdobywac.pl, kupują kursy, a potem indywidualne konsultacje ze mną w których pomagam im naprawiać związki i odzyskiwać byłych partnerów z bardzo wysoką skutecznością. A czy są jakieś badania naukowe, które dowodzą, że te mechanizmy naprawdę tak działają?

 
No właśnie nie ma. Albo przynajmniej ja, mimo wielu prób nigdy na takie badania nie trafiłem. Jest sporo badań na temat miłości i związków, ale żadne nie opisują tego jak dokładnie działa równowaga uczuć i bycie wyzwaniem na różnych etapach związku.


Natomiast ja, od 11 lat słuchając codziennie historii ludzi i prowadząc ich do sukcesu nie mam co do działania tych mechanizmów żadnych wątpliwości. Sam jestem totalnym miłośnikiem nauki i mam bardzo naukowe podejście w codziennym funkcjonowaniu i zdobywaniu wiedzy, dlatego bardzo chętnie pomógłbym w zaprojektowaniu i wykonaniu takich badań.

 
I stąd prośba do was moi drodzy widzowie. Jeśli ktoś z was ma doświadczenie w prowadzeniu badań naukowych na szeroką skalę, albo znacie osobę, która mogłaby się w to zaangażować, to bardzo proszę o kontakt na [email protected]

 
A na teraz to wszystko. Do zobaczenia! Robert Marchel