3 oznaki PŁYTKIEJ Pewności Siebie
<< Wróć do listy

3 oznaki PŁYTKIEJ Pewności Siebie


Zdecydowana większość trenerów w Polsce, którzy uczą jak budować pewność siebie, skupia się na bardzo płytkim wymiarze, który na dłuższą metę jest nieskuteczny. Dzisiaj wytłumaczę Ci na czym polegają błędy w takim podejściu i czym się różni głęboka pewność siebie. Także ten… Nie jestem pewny, ale to może być garść bardzo odkrywczej wiedzy.

 

Jednym z ćwiczeń polecanych przez trenerów jest przypomnienie sobie swoich sukcesów. Kiedy czeka Cię jakiś stresujący moment, przypomnij sobie co już osiągnąłeś w swoim życiu, a poczujesz się pewniej. I to prawda. To działa – ale tylko na krótką metę. Kiedy opierasz swoją pewność siebie na zewnętrznych rzeczach, to kiedy takich potwierdzeń zabraknie – np. doświadczysz porażki – i to kilka razy z rzędu, to Twoja pewność siebie również zniknie. Na tym właśnie wykładają się ludzie, którzy zbudowali swoją pewność siebie dlatego, że do tej pory w miarę im się powodziło – ale kiedy trafiają na większą przeszkodę, albo właśnie porażkę – ich pewność runie w jednym momencie, bo jest oparta na czymś zewnętrznym.

Inna złota rada – kiedy stresujesz się przed rozmową z kimś zastanów się w czym jesteś lepszy od tej osoby. Ten schemat być może pozwoli Ci poczuć się odrobinę swobodniej, ale robiąc tak znowu wchodzisz w grę, której nie jesteś w stanie wygrać. Bo czujesz się onieśmielony właśnie dlatego, że zacząłeś się do kogoś porównywać. Najlepsze wyjście z tej sytuacji to przestać się porównywać, wyjść z tego wyścigu, a nie próbować na siłę przypisać sobie punkty.

Innym zaleceniem jest wychodzenie ze swojej strefy komfortu. Czyli np. przejście przez miasto z ręką podniesioną do góry. To jest kolejna próba udowodnienia sobie czegoś: „Widzisz, w tym dałeś radę, to z innymi rzeczami też sobie poradzę”.  Tylko tym razem to znowu jest opieranie swojej pewności na zewnętrznych doświadczeniach.

 

 

Ten schemat ma szanse działać dopóki otoczenie jest sprzyjające. Jeżeli ktoś jest z natury bardzo niepewny siebie to robiąc te ćwiczenia może osiągnąć jakiś efekt i zobaczyć, że świat i reakcje ludzi nie są w cale takie straszne - przeważnie są pozytywne – albo co najmniej neutralne. Ale wada tego systemu polega na jego płytkości. Źródłem pewności siebie są zewnętrzne sukcesy. To ile zarabiasz, jakim autem jeździsz, jak wyglądasz – a nawet ilu masz przyjaciół, czy jaką masz żonę lub męża. W tym modelu, kiedy pojawia się większy kryzys u większości ludzi sypie się samoocena, pojawia się depresja, a po pewności siebie nie ma śladu.

Budowanie głębokiej pewności siebie polega na czymś zupełnie innym. Polega na uświadomieniu sobie, że nie musisz się do nikogo porównywać, żeby czuć się dobrze sam ze sobą. Nie musisz niczego posiadać, ani nic nikomu udowadniać. Pewność siebie to naturalny stan bycia każdego człowieka. Nie musisz nic więcej robić, żeby czuć się pewnie. Wystarczy, że zrozumiesz swoje fałszywe przekonania. Przestaniesz wierzyć iluzjom, które pojawiają się w Twojej głowie.

Wyobraź sobie młodego mężczyznę, który wierzy, że nie może się spotykać z pięknymi kobietami, dopóki nie kupi sobie lepszego auta. Taka myśl blokuje go i sprawia, że nawet nie próbuje się umawiać. Kiedy przypadkowo poznaje nową atrakcyjną osobę – czuje się gorszy i mało atrakcyjny. Tym czasem jego kolega w ogóle nie ma auta – ale nawet do głowy mu nie przyjdzie, że mógłby się poczuć z tego powodu źle – i nie brakuje mu pewności siebie.

Kobieta, która opiera swoją pewność siebie na swojej urodzie ma podobny problem. Czuje się świetnie i jest pewna siebie, kiedy wie, że dobrze wygląda – ale wystarczy, że złapie parę kilogramów, albo nie zdąży się pomalować i jej pewność siebie znika. Wyjściem w tym przypadku jest dostrzeżenie faktu, że ta kobieta może się czuć dobrze nawet, kiedy nie wygląda najlepiej. Pewność siebie pojawi się, kiedy zniknie ta iluzja.

Oczywiście to wszystko nie znaczy, że nie trzeba dbać o swój wygląd, albo nie warto odkładać na samochód. Dobrze jest dążyć do swoich celów, ale nie warto uzależniać od nich swojego samopoczucia. Bo wtedy stajesz się ich niewolnikiem.

Ten film to tylko zarys tego co możesz odkryć kwestionując swoje przekonania. Budowanie głębokiej pewności siebie jest procesem, a nie wydarzeniem. Żeby zbliżyć się do tego stanu codziennie obserwuj swoje uczucia. Łap się na tym, kiedy czujesz się niepewnie i zastanów się skąd się to bierze? Jakie myśli Ci wtedy przychodzą do głowy? Czy przypadkiem nie są fałszywe? Robiąc tak możesz dojść do bardzo ciekawych wniosków.

A jeśli chcesz dowiedzieć się znacznie więcej w tej kwestii, to zapraszam Cię do zapoznania się z materiałem na temat budowania świadomości i głębokiej pewności siebie, który znajdziesz tutaj:
Sprawdź materiał


Robert Marchel
Pobierz nagranie

 

Zbliża się Webinar: "Znajdź kobietę / faceta marzeń"
0 Dni
0 Godzin
0 Minut
0 Sekund