Jak pozbyć się kompleksów w trzech krokach
<< Wróć do listy

3 kroki. Jak pozbyć się kompleksów


Jakiś czas temu zostałem zaproszony do programu „Sezon na faceta” i tam jedna z prowadzących zapytała mnie czy mam kompleksy. Zastanowiłem się nad tym, ale po chwili z całą pewnością odpowiedziałem, że… nie mam żadnych.

Wpływ kompleksów na życie

 

Posłuchaj jak to brzmi! Ale jestem arogancki, prawda? Przeciwnie. Większość ludzi postrzega posiadanie kompleksów jako coś całkowicie oczywistego czy wręcz niezbędnego. Ale wbrew pozorom da się ich pozbyć – a wtedy życie staje się od razu dużo przyjemniejsze.

Żeby pozbyć się kompleksu, najpierw musimy się zastanowić jak on działa. Wyobraź sobie, że Monika, ma duży kompleks na punkcie swoich małych piersi. Porównuje się do swoich koleżanek i uważa, że na ich tle wygląda mało atrakcyjnie. Za każdym razem, kiedy pojawia się sytuacja, gdzie jej biust jest bardziej wyeksponowany – np. na plaży, albo na basenie, ona czuje się źle. Czuje wstyd. Wewnętrzny głos podpowiada jej różne niestworzone rzeczy i Monika nie czuje się zbyt pewnie siebie.

Zatem posiadanie takiego kompleksu nie jest żadną pozytywną rzeczą – i przynosi wyłącznie negatywne emocje.
Jednak jak pokazują badania, sami wobec siebie jesteśmy dużo bardziej krytyczni niż inni ludzie wobec nas. Dlatego kiedy oceniasz siebie przez pryzmat swojego kompleksu, to nie tylko nie jesteś obiektywny – ale do tego zaczyna działać prawo samospełniającej się przepowiedni. Nieświadomie zaczynasz filtrować rzeczywistość w potwierdzeniu swoich przekonań – a to po pierwsze jeszcze mocniej będzie utwierdzało Cię w tych przekonaniach. A po drugie, będzie sprawiało, że oceniasz się jeszcze krytyczniej, bo Twoje interpretacje wydarzeń często są mocno przesadzone. Np. Kiedy Monika dostanie kosza od chłopaka, który jej się podobał – od razu może pomyśleć, że to na pewno przez jej mały biust – a dużo trudniej będzie jej wpaść na to, że to przez to, że była zbyt nieśmiała i za mało pewna siebie min. przez to, że ma jakiś kompleks.

Zatem pojawia się pytanie – jak pozbyć się kompleksów.

 

 

Kompleksy - jak z nimi walczyć?


Kompleksy biorą się z tego, że wierzysz, że musisz być inny niż teraz jesteś. Porównujesz się do ludzi dookoła Ciebie i nabierasz przekonania, że musisz tak samo dobrze wyglądać, tyle samo zarabiać i mieć takie same sukcesy, żeby czuć, że jesteś wystarczająco wartościowy. Kompleksy powstają wtedy, kiedy sam uważasz, że na jakimś polu jesteś gorszy niż reszta społeczeństwa. Jednak takie myślenie zakłada, że musisz być doskonały pod każdym względem, bo jak nie to będziesz czuł się źle.


Tylko czy to ma sens, kiedy ludzie z natury są niedoskonali i praktycznie każdy ma jakieś wady? Czy zawsze musimy się z nimi czuć źle?
Pozbycie się kompleksów nie wymaga żadnych działań, ani ulepszania siebie, wymaga jedynie zmiany myślenia. Nie chodzi o to, że masz sobie teraz udowadniać, że w pod innymi względami jesteś OK, to pod tym możesz być odrobinę gorszy – bo to nadal jest porównywanie się do innych i budowanie swojego poczucia własnej wartości na zewnętrznych czynnikach. Kluczem do pozbycia się kompleksów jest zrozumienie, że nie musisz się do nikogo porównywać. Że nie wszyscy muszą Cię lubić i akceptować – bo nigdy tak nie będzie. Najłatwiej pozbędziesz się kompleksów w trzech prostych krokach:

Bądź świadomy tego, że czujesz się źle z jakiegoś powodu w danej chwili i nazwij w myślach swoje emocje. To pierwszy bardzo ważny krok, bo często ludzie są ciągle poddenerwowani czy niepewni siebie i nawet nie do końca wiedzą dlaczego. Dlatego świadomość problemu jest bardzo ważna.

Drugi krok. Uświadom sobie, że Twoje kompleksy to tylko Twoja indywidualna ocena siebie, która jest iluzją – bo ktoś inny z takim samym problemem jak Ty może to całkowicie zaakceptować i świetnie się z tym czuć. Bądź świadomy, że nie musisz się czuć źle i to tylko kwestia Twojego myślenia. Popatrz na ludzi dookoła Ciebie i zobacz, że nikt poza Tobą nie zwraca większej uwagi na to czym Ty się tak bardzo przejmujesz.

Krok trzeci. Nie próbuj na siłę wyluzować, tylko pogódź się z tym co czujesz. Powiedz sobie: Jestem zaniepokojony i akceptuje to. Obserwuj przez chwilę tą emocje i nie walcz z nią.

Kiedy będziesz świadomy tego co czujesz, będziesz wiedział, że wynika to wyłącznie z Twojego sposobu odbioru rzeczywistości, a nie z samej rzeczywistości, a do tego przestaniesz walczyć z tą emocją, to będziesz w stanie przejrzeć na wylot ten mechanizm i wszystkie negatywne uczucia dużo szybciej miną. Tym szybciej im częściej będziesz stosował schemat tych trzech kroków.

Masz już gotową metodę na poradzenie sobie z każdym Twoim kompleksem, ale pamiętaj, że ona nie ma prawa zadziałać dopóki jej nie przetestujesz. Zatem do dzieła.

A jeśli chcesz dowiedzieć się jeszcze więcej na temat budowania głębokiej pewności siebie to koniecznie zobacz to wideo:
Zobacz video


Robert Marchel
Pobierz nagranie