Jak radzić sobie z samotnością? Nietypowa rada na problemy
<< Wróć do listy

Jak radzić sobie z samotnością? Nietypowa rada

 
     

Kiedy rozmawiam ze swoimi klientami, bardzo często powtarza się „problem” pod tytułem: „Nie mam dziewczyny / chłopaka”, „Nie mam przyjaciół”. „Jestem samotny”. Dzisiaj powiem o tym jak radzić sobie z tego typu myślami i jak czuć się dobrze nawet mimo tego, że nie ma wokół Ciebie wielu ludzi.

 

Powodem tego, że czujesz się źle kiedy jesteś sam, jest fakt, że jesteś święcie przekonany, że inni ludzie są Ci potrzebnie do szczęścia. Sam nakładasz na siebie ograniczenie pod tytułem: „Nie będę szczęśliwy, dopóki nie znajdę przyjaciół czy partnera”. Ale czy kiedykolwiek zastanowiłeś się, czy przypadkiem nie możesz być szczęśliwy nawet wtedy, kiedy jesteś całkowicie sam?

 

Cierpienie i wszelkie negatywne emocje powstają wtedy, kiedy żyjesz w swojej głowie. Kiedy wierzysz swoim myślom. Dlatego na myśl: „Jestem samotny”, możesz sprawić, że jesteś smutny, czy nawet chce Ci się płakać. Ale zastanawiałeś się kiedyś jakby to było, gdybyś żył tak jak żyjesz teraz, robił to co robisz.


Gdybyś nadal był tak samo samotny jak teraz, ale totalnie nie zdawał sobie z tego sprawy, albo nie zwracał na to uwagi? W ogóle się tym nie przejmował. Zatrzymaj się teraz i poświęć chwilę na to, żeby wyobrazić  sobie siebie w codziennych sytuacjach bez myśli „jestem samotny”. Zrób to teraz.

Zauważyłeś różnice w tym jakie emocje zaczęły się wtedy pojawiać?


Czy nigdy nie przyszło Ci do głowy, że jesteś nieszczęśliwy tylko wtedy, kiedy skupiasz się na tym czego nie masz?


 

Żeby to lepiej zobrazować zobaczymy hardcorowy przypadek. Wyobraź sobie bardzo nieśmiałego mężczyznę, który ma już czterdzieści parę lat i nigdy nie miał dziewczyny. Nigdy się nawet nie całował. Czuje się z tego powodu bardzo nieszczęśliwy. Ale pewnego razu wybrał się sam do kina. Oglądał dobrą komedie i świetnie się bawił. Śmiał się niemal do łez. Wyszedł z kina szczęśliwy w wyśmienitym humorze, ale zanim wrócił do domu, zobaczył po drodze zakochaną parę. Co natychmiast przypomniało mu, że przecież jest sam, więc powinien być nieszczęśliwy.

 

 

Przyczyną nieszczęścia tego mężczyzny jest wiara w to, że powinien znaleźć sobie jakąś dziewczynę – czyli jego iluzja na temat rzeczywistości. Nic więcej.

 

A może wydaje Ci się, że w jego położeniu nie można być szczęśliwym? Cóż, większość ludzi rzeczywiście czułaby się tak jak on, bo tak jesteśmy zaprogramowani. Takie rzeczy wmawia nam społeczeństwo. Ale są tacy ludzie, którzy w identycznej sytuacji mimo wszystko byliby szczęśliwi. Po prostu zaakceptowaliby tą sytuacje i w ogóle by się tym nie przejmowali.

 

A może myślisz, że on powinien być nieszczęśliwy? Że to motywuje go do działania? Cóż, skoro taki człowiek przez tyle lat nie potrafił zmotywować się do działania, to raczej już się nie zmotywuje – przynajmniej nie z powodu tego uczucia.
 

Jak radzić sobie z samotnością? - Konieczne kroki

Pamiętaj jednak, że nie powiedziałem, że jeśli ktoś jest samotny to nie powinien nic robić, żeby to zmienić. Wręcz przeciwnie. Warto wychodzić z domu i poznawać nowe osoby. Ale będzie Ci to szło znacznie lepiej, kiedy nie będziesz miał na sobie żadnej presji. Kiedy nie będziesz tego robił w stresie. Kiedy będziesz szczęśliwy sam ze sobą, a ludzie będą tylko dodatkiem do Twojego życia. Kiedy nauczysz się nie uzależniać swojego szczęścia od innych osób.

 

Bądź świadomy tych wszystkich rzeczy. Prawdopodobnie na początku to uczucie samotności nadal może w Tobie być. Wtedy uświadom sobie, że to są tylko Twoje myśli. To tylko iluzja, którą masz w głowie. Nigdy nie walcz z tymi myślami. Pogódź się z nimi.

Powiedz sobie. „Ok. Mam teraz w głowie uczucie samotności.” Obserwuj je. Zobacz kiedy przychodzi i kiedy odchodzi. Może się okazać, że czujesz się samotny tylko w weekend przez parę godzin – ale założyłeś, że jesteś samotny zawsze. Sam fakt, że zaczniesz być świadomy tego procesu i przestaniesz się identyfikować z tymi myślami sprawi, że po pierwsze nie będą Ci aż tak przeszkadzały. Po drugie, będą przychodziły coraz rzadziej.


 

Jaki z tego wniosek? Jeżeli chcesz zrób coś, żeby poznawać nowe osoby, ale pamiętaj, że samotności nie leczy się poprzez kontakt z ludźmi. Samotność znika podczas kontaktu z rzeczywistością. Kiedy pozbywasz się iluzji ze swojej głowy.

 

Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się jeszcze więcej na podobny temat, to koniecznie zobacz to video:


Zobacz 30 Dniowy Kurs Świadomości i Głębokiej Pewności Siebie

 

           
Pobierz nagranie
Zbliża się Webinar: "Znajdź kobietę / faceta marzeń"
0 Dni
0 Godzin
0 Minut
0 Sekund