Toksyczne związki a miłość - porady, 8 oznak
<< Wróć do listy

8 oznak toksycznego związkuToksyczne związki to dość częste i niestety bardzo destrukcyjne zjawisko. Czytając ten artykuł dowiesz się, jak rozpoznać taki związek i co zrobić, żeby znaleźć w sobie siłę i go zakończyć.
 

Toksyczne związki - jakie są oznaki?

 

Zacznijmy od rozpoznania tego, czym jest toksyczny związek. Oto kilka symptomów, które mogą o tym świadczyć:
 

 • - Twój partner próbuje sterować Twoim życiem i mówi Ci co masz robić. Reaguje złością, jeśli tego nie zrobisz.
 • - Twój partner okazuje Ci bardzo dużo zazdrości. Kontroluje Cię i nie daje Ci wolności.
 • - Twój partner często ma do Ciebie pretensje o rozmaite rzeczy, łatwo się obraża lub próbuje obarczać Cię winą.
 • - Kłócicie się co najmniej raz w tygodniu.
 • - Twój partner ma zmienne nastroje. Są momenty, kiedy jest bardzo ciepły – ale są też chwile, kiedy Cię ignoruje i traktuje jak powietrze.
 • - Jest agresywny – krzyczy na Ciebie albo wręcz używa przemocy.
 • - Nie jest otwarty na pracę nad waszym związkiem. Nie widzi swoich błędów.
   

Im więcej symptomów tym bardziej toksyczny jest to związek. Jeżeli do tego Twoja dziewczyna lub chłopak, jest odporny na jakiekolwiek sugestie z Twojej strony, to nie pozostaje Ci nic innego jak zakończyć ten związek.
 

Zanim jednak podejmiesz tą decyzję, odpowiedz sobie szczerze na kilka pytań.
 

 • - Czy gdybyś miał pewność, że Twoja dziewczyna lub Twój chłopak nigdy się nie zmieni, to czy nadal byś z nim była?
 • - Czy jesteś z tym człowiekiem dlatego, że jest kimś wspaniałym, czy może dlatego, że boisz się być sam?
 • - Czy gdyby interesował się Tobą inny atrakcyjny mężczyzna albo kobieta, to czy szybciej zdecydowałbyś się na rozstanie?
 • - Czy jesteś z nim dlatego, że boisz się go zranić i nie wiesz jak z nim zerwać?
   

 

toksyczny związek

 

Pamiętaj, że zostając dłużej w toksycznym związku, ranisz nie tylko siebie, ale także tamtą osobę. Oboje marnujecie swój czas i zadajecie sobie cierpienie. Jesteś w środku wydarzeń, więc trudno Ci obiektywnie spojrzeć na tą sytuacje – ale kiedy rozstaniesz się z tą osobą, poczujesz się znacznie lepiej.
 

W jaki sposób najlepiej zerwać? Spotkaj się ze swoją dziewczyną lub chłopakiem i powiedz mu o tym osobiście. ALE jeżeli nie możesz się na to zebrać i jest to dla Ciebie za trudne, to zrób to w formie listu – najlepiej na papierze. Zostawienie takiego listu jest zwyczajnie łatwiejsze i nie będzie odwlekało tej decyzji w czasie. Napisz wtedy wszystko co myślisz i dlaczego źle czujesz się w toksycznym związku.
 

Toksyczne związki a poczucie własnej wartości


A teraz bardzo ważne ostrzeżenie. W momencie, kiedy z kimś zerwiesz na początku możesz czuć pewną ulgę, ale bardzo szybko możesz też zacząć tego żałować i Twój umysł zacznie wymyślać argumenty za tym, żeby jednak tego jeszcze nie kończyć. To jest naturalny mechanizm i pewnego rodzaju iluzja. Musisz wytrzymać ten moment i zdać sobie sprawę, że kiedy cofniesz swoją decyzje, to będzie dokładnie to samo co wcześniej - toksyczne relacje powrócą. Zatem przygotuj się, że po rozstaniu zacznie Ci bardziej zależeć, pojawi się poczucie winy - przetrzymaj te kilka dni. Już po tygodniu powinieneś się poczuć dużo lepiej.
 

Co ważne, dla swojego dobra postaraj się zerwać kontakt i nie spotykać więcej z tą osobą, ani w żaden sposób się z nią nie kontaktować. To tylko utrudni sprawę. Wyjaśnijcie sobie wszystko raz w momencie rozstania, a potem odetnij się od tej osoby, nawet jeżeli ona będzie chciała się z Tobą na siłę skontaktować. To sprawi, że szybciej zapomnisz.
 

Zerwanie nigdy nie jest łatwe i niestety potrzeba czasu, żeby po tym dojść do siebie ale w przypadku toksycznego związku jest to zdecydowanie najlepsze wyjście.


Robert Marchel
Pobierz nagranie

 

Zbliża się godzinne Szkolenie Online: "4 poziomy pracy nad związkiem"
0 Dni
0 Godzin
0 Minut
0 Sekund