Opowiadanie historii. 5 najważniejszych zasad
<< Wróć do listy

Opowiadanie historii. 5 najważniejszych zasad



Opowiadanie historii to jedno z najważniejszych elementów rozmowy – zwłaszcza, kiedy poznajesz ludzi w Twojej nowej pracy, albo pierwszy raz rozmawiasz z kimś kto wpadł Ci w oko – ale oczywiście krótkie historie ze swojego życia, opowiadasz regularnie – nawet jeśli do końca nie zdajesz sobie z tego sprawy. Niektóre historie są ciekawsze, inne trochę mniej, ale oprócz tego o czym jest historia czy nowina, którą chcesz się podzielić, bardzo ważne jest także to w jaki sposób jest opowiedziana. Dzisiaj przedstawiam 5 zasad, które sprawią, że ludzie będą słuchali Cię z zapartym tchem.



1. Zrób dobre wprowadzenie. Jednym z najczęstszych błędów jest powiedzenie w pierwszym zdaniu całego sedna historii, czy najważniejszej informacji, a dopiero potem opowiedzenie tego jak do tego doszło. Owszem, w taki sposób konstruowane są informacje prasowe – ale Tobie nie płacą za to, żebyś jak najszybciej dostarczył potrzebne informacje. Wyobraź sobie, jak wyglądałyby książki gdyby miałyby taką konstrukcje. „Nie zgadniesz co się stało! Golum odgryzł Frodowi palec z pierścieniem i potem wpadł w lawę. Ale poczekaj od początku…”


Oczywiście zatrzymanie najważniejszej informacji na koniec to nie wszystko. Jeśli chcesz zrobić naprawdę dobre wrażenie, to na samym początku wrzuć tekst, który przykuje uwagę każdego, kto Cię słucha. Możesz powiedzieć: „Mam takiego newsa, że spadniesz z krzesła”. Albo „Po tym co się dzisiaj stało od razu złożyłem wypowiedzenie z pracy”. Po takiej zapowiedzi zbuduj kontekst wypowiedzi i dopiero potem przejdź do sedna. To jedno krótkie zdanie na początku może sprawić, że zdobędziesz pełną uwagę swoich słuchaczy.



2. Mów o emocjach – swoich i innych ludzi. Suche fakty nie są atrakcyjne. Porównaj sobie takie wypowiedzi: „Dzisiaj szefowa wpadła do biura i zwolniła moją koleżankę, bo nie wykonała zadania na czas” i druga wypowiedź: „Szefowa była wściekła, myślałam, że rozerwie nas wszystkich na strzępy. Kiedy wpadła do biura, wszyscy zamarliśmy na moment. Wiedziałam, że chodzi zadanie, którego nie wykonała moja koleżanka i sam aż wstrzymałem oddech, bo się o nią bałem. I stało się najgorsze – zwolniła ją przy wszystkich bez mrugnięcia okiem – a biedna Kaśka się popłakała.”


Mam nadzieję, że widzisz różnicę. Historie robią wrażenie właśnie dlatego, że opisują co czują ludzie, których dotyczą. Jeśli chcesz zapadać w pamięć, to jest to obowiązkowy element.



3. Sam mów z emocjami. Twój sposób mówienia ma ogromne znaczenie. Dokładnie ta sama wypowiedź może zrobić piorunujące wrażenie – jeśli jest opowiedziana w żywy sposób – albo niemal uśpić słuchaczy, jeśli mówisz ją powoli i monotonnie. Oczywiście to nie przychodzi samo – nie wystarczy powiedzieć sobie „Od dzisiaj będę mówił bardziej żywiołowo” – to trzeba ćwiczyć.

Właśnie dlatego zachęcam Cię do wzięcia udziału w 20sto dniowym kursie flirtu i ciętej riposty. A dodatkowo tylko w trakcie trwania tego minikursu masz szansę wygrać rabat – jeśli jesteś w stanie rozwiązać zagadkę. Żeby to zrobić, wejdź na stronę zagadka.jakzdobywac.pl.



4. Pracuj nad płynnością wypowiedzi. Nawet najlepsza historia może być zniszczona i zupełnie nieciekawa, jeśli jest ciągle przerywana wypełniaczami typu: „No wiesz”, „Ten tego”, „Coś tam coś tam” - nie wspominając już o najprostszych wypełniaczach typu: „-yyy” „eee”. Może się zdarzyć, że nawet nie jesteś świadomy, że robisz takie przerywniki – dlatego zwróć na to uwagę w najbliższym czasie. Jeśli ten problem Cię dotyczy to warto będzie się pozbyć takich nawyków przez odpowiednie ćwiczenia, które również są zawarte we wspomnianym kursie.



5. Cały czas obserwuj reakcje ludzi i oceniaj, czy Twoja historia jest wystarczająco ciekawa. Nie ma sensu się wysilać, jeśli ktoś po prostu nie jest zainteresowany tym co masz do powiedzenia. Jeśli zobaczysz, że rozmówca jest rozproszony, bawi się telefonem, albo patrzy w zupełnie inną stronę, to przerwij opowiadanie. Zrobisz tym przysługę zarówno sobie jak i innym. Oczywiście po takim zdarzeniu warto się zastanowić dlaczego nie przykułeś uwagi. Czasami nie będzie to w ogóle Twoja wina, ale być może zapomniałeś o jednej z zasad, które przed chwilą usłyszałeś?


Te wszystkie zasady to oczywiście tylko wiedza – najlepsze efekty osiągniesz, jeśli trochę poćwiczysz. Dlatego jeszcze raz przypominam o rozwiązaniu zagadki na stronie zagadka.jakzdobywac.pl i zdobyciu rabatu na 20sto dniowy kurs flirtu i ciętej riposty.

Do następnego razu.
Robert Marchel


Pobierz nagranie
Zbliża się Webinar: "Znajdź kobietę / faceta marzeń"
0 Dni
0 Godzin
0 Minut
0 Sekund