Jak radzić sobie z krytyką. 3 kroki
<< Wróć do listy

Jak radzić sobie z krytyką. 3 kroki


Każdy z nas od czasu do czasu spotyka się z krytyką ze strony innych ludzi – często nawet najbliższych. Zwłaszcza w dobie internetu jest to wyjątkowo powszechne – bo dużo łatwiej jest kogoś skrytykować, kiedy nie patrzy mu się w twarz. W tym wpisie powiem Ci jak podejść do tego tematu ze zrozumieniem i dzięki temu CAŁKOWICIE przestać się przejmować czyjąkolwiek krytyką. Jeśli jeszcze mi nie wierzysz, to zaraz sam się przekonasz.

 

Ogromne znaczenie w radzeniu sobie z tym problemem ma rodzaj krytyki jakiej jesteś poddawany. Najczęściej jest to niezbyt przemyślany hejt internetowy i tym zajmiemy się w pierwszej kolejności.
Weźmy konkretny przypadek. Udostępniłeś coś w internecie i po chwili widzisz ostre komentarze na temat Twojego wyglądu, inteligencji i tak dalej. Zanim przyjmiesz do siebie taką krytykę, zastanów się skąd się ona bierze. Zadaj sobie pytanie: Czy ktokolwiek z ludzi, których uważasz za swój życiowy autorytet wylewałby z siebie publicznie taką nienawiść?

Ludzie, którzy nienawidzą i łatwo wylewają swoją nienawiść na innych, to ludzie, którzy bardzo często są nieszczęśliwi i sfrustrowani. Ich ocena nie jest w żaden sposób obiektywna i często nie ma nic wspólnego z Tobą – tylko wynika z ich aktualnego samopoczucia. Czasami mogą reagować agresywnie ze strachu – być może powiedziałeś coś, co nie zgadza się z ich poglądami, z którymi się utożsamiają, więc od razu zostajesz wyzwany od idiotów.

Żaden człowiek, który jest w pełni szczęśliwy i kocha ludzi, nie będzie próbował poniżyć drugiej osoby, nawet jeżeli według niego popełniła ona jakiś błąd. Dlatego najważniejszą rzeczą jaką warto zrozumieć jest fakt, że to, że ktoś Cię zajadle krytykuje nie świadczy w żaden sposób o Tobie. Powtarzam, to w żaden sposób Ciebie nie dotyczy. Taka krytyka pokazuje wyłącznie jaka jest osoba, która Cię krytykuje. Kiedy ktoś pisze komentarz pod Twoim zdjęciem, nie wystawia świadectwa Tobie – tylko sobie.

Wniosek:  nie ufaj ocenie innych ludzi.

 

 

Ta reguła działa także wtedy, kiedy jesteś narażony na krytykę ludzi z Twojego bliskiego otoczenia. Być może Twojego szefa albo kogoś z rodziny. Pamiętaj wtedy o 3 rzeczach:

- Po pierwsze – zazwyczaj kiedy jesteś krytykowany najczęściej cierpisz nie przez merytoryczną część krytyki, ale przez sposób w jaki jesteś krytykowany. Kiedy ktoś na Ciebie krzyczy albo robi Ci wyrzuty, to zobacz, że to przede wszystkim on ma problem. To on nie potrafi zapanować nad swoimi emocjami i konstruktywnie podejść do tematu. A za każdym razem, kiedy  jest agresywny, znika wszelkie porozumienie i powstaje wrogość – a w tym stanie na pewno do niczego Cię nie przekona. Więc mądre to to nie jest . Z was dwóch to przede wszystkim on w tej sytuacji zasługuje na krytykę – ale pamiętaj, zawsze spokojną i konstruktywną.

- Po drugie - w tej sytuacji nie próbuj się tłumaczyć i nie podsycaj kłótni. Jeżeli Ty pozostaniesz spokojny, to osoba, która Cię krytykuje również po chwili się uspokoi. Wtedy dopiero będzie miejsce na porozumienie.

- Po trzecie – jeżeli krytyka była w jakikolwiek sposób merytoryczna – bo czasami takie też się zdarzają – to postaraj się wyciągnąć wnioski i być lepszym na przyszłość. Jeżeli naprawdę w czymś nawaliłeś, przyznaj się do błędu – przede wszystkim przed samym sobą. Nie udawaj, że się nic nie stało, ale z drugiej strony, nie użalaj się nad sobą. Karanie się złym samopoczuciem nie ma absolutnie żadnego sensu – w niczym Ci to nie pomoże. Kluczem jest rozumienie faktu, że każdy popełnia błędy – zatem trzeba nauczyć się wybaczać – ale nie tylko innym ludziom, ale przede wszystkim sobie.

Podsumowując – żyjemy w świecie, w którym otacza nas krytyka, bo ludzie łatwo dostrzegają czyjeś błędy. Chcesz uniknąć krytyki – nic nie mów, nic nie rób – bądź nikim. Jeżeli naprawdę zrozumiesz przesłanie tego filmu, możesz być jak powietrze.  Ludzie miotają i tryskają dookoła czarną farbą ale powietrze nie jest skażone.

Jeżeli natomiast to Ty należysz do ludzi, którzy łatwo dzielą się z innymi swoją nienawiścią, to zastanów się po co to robisz. Wielcy ludzie nie pchają innych w dół. Oni podnoszą ich do góry. Nawet jeżeli widzisz, że ktoś robi lub pisze coś naprawdę głupiego, to atakowanie go nie tylko nic nie da Tobie, ale jeszcze może sprawić ból tej osobie.


Robert Marchel
Pobierz nagranie

 

Zbliża się Webinar: "Znajdź kobietę / faceta marzeń"
0 Dni
0 Godzin
0 Minut
0 Sekund