Kryzys związku po urodzeniu dziecka?
<< Wróć do listy

Kryzys związku po urodzeniu dziecka?


Pojawienie się dziecka ma ogromny wpływ na związek. Dzisiaj powiem o jednym pozytywnym aspekcie posiadania dziecka, który wzmacnia relacje i niestety o kilku negatywnych aspektach, których warto być świadomym podejmując decyzję powiększeniu rodziny.

Pojawienie się dziecka bardzo pozytywnie wpływa na świadome zaangażowanie w relacje – czyli jeden z trzech składników miłości. W związku, w którym jest dziecko z reguły obie strony będą dużo bardziej odporne na zbyt pochopną decyzję o rozstaniu i dużo bardziej skore do świadomej naprawy relacji – przynajmniej w porównaniu do sytuacji, gdyby dziecka w ogóle nie było na świecie.



Niestety nawet silna decyzja o byciu razem ze względu na dobro dziecka nie przetrwa długo jeśli w związku wygaśnie przyjacielska więź między partnerami i pojawią się regularne kłótnie – a o to niestety będzie łatwiej po urodzeniu dziecka.
Jak pokazują badania nad rodziną, najlepszym okresem w związku jest okres pierwszej ciąży, natomiast najgorszym okresem, narażonym na największe kryzysy, jest pierwszy rok po urodzeniu dziecka. Dzieje się tak z kilku powodów, o których niekoniecznie często się umówi.

Jednym z nich jest obniżone libido u kobiet karmiących piersią, przez które może znacznie spaść częstotliwość zbliżeń seksualnych – sprawę jeszcze bardziej pogarsza połóg, który trwa około 6 tygodni po porodzie. Kobiety często po ciąży czują się mniej atrakcyjne, przez co nie raz zupełnie rezygnują ze współżycia na dłuższy czas. A niestety bardzo niska częstotliwość lub brak seksu, który normalnie ma bardzo pozytywny wpływ na związek – może być dużym problemem, który obniży jakość związku.

Do tego bardzo zwiększa się prawdopodobieństwo wystąpienia kłótni. Z jednej strony dlatego, że pojawiają się nowe obowiązki, którymi trzeba się podzielić, a to nie zawsze jest łatwe. Z drugiej strony jest deficyt snu, który najczęściej towarzyszy młodym rodzicom i sprzyja nerwowości – przez co jeszcze łatwiej o kłótnie.

Drastycznie zmienia się styl życia pary. Dużo trudniej o spontaniczne wyjścia i czas tylko dla siebie – przez co może się osłabiać przyjacielska więź między partnerami, a to może realnie osłabić jakość relacji na dłuższą metę.

Największe problemy z reguły pojawiają się u par, w których tylko jedna strona chciała dziecka, a druga wręcz nie chciała, albo miała bardzo duże wątpliwości – takie pary, jak pokazują badania, są najbardziej narażone na kryzysy.

Pojawienie się dziecka jest dużą próbą dla związku, która niestety często nie kończy się dobrze. Decyzja o założeniu rodziny powinna być podjęta w momencie, kiedy związek ma się naprawdę dobrze. Zrobienie sobie dziecka, na pewno nie jest żadnym lekarstwem na kryzys, który już trwa.



Oczywiście to wszystko nie znaczy, że jakiś większy kryzys musi się pojawić. Będą na to znacznie mniejsze szanse, jeśli wcześniej poznasz zasady skutecznej bezkonfliktowej komunikacji i innych zasad budowania trwałego związku – a o tym mówię znacznie więcej na moim szkoleniu online, na które już teraz Cię zapraszam. Sprawdź szczegóły i najbliższy wolny klikając tutaj

Oczywiście zachęcam też do subskrybowania tego kanału, żeby dostać powiadomienia o nowych filmach.
Do następnego razu
Robert Marchel


 
Zbliża się godzinne Szkolenie Online: "4 poziomy pracy nad związkiem"
0 Dni
0 Godzin
0 Minut
0 Sekund